کد خبر ۱۱۳۵۰۵ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۱
مدیر حوزه‌های علمیه:

محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است و همه دستگاه‌های نظام و مردم در این زمینه مسئولیت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) که در قم برگزار شد با تقدیر از خدمات ارزنده کمیته امداد و همه خیرین و عموم مردم گفت: همه ما باید قدردان حمایت‌ها و کمک‌های مردم عزیز و شریف باشیم.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه با اشاره به تعامل بین حوزه علمیه و کمیته امداد افزود: باید مسئله امداد را به مقوله اجتماعی در جامعه محقق کنیم و نظام امدادی را با کار مطالعاتی و پژوهشی از نگاه اسلام که مسائل مهم و ارزشمندی دارد مورد توجه قرار دهیم.

وی با بیان اینکه رویکردهای کمیته امداد در تاریخ انقلاب اسلامی بالنده و به سوی پیشرفت بوده بیان داشت: اگر منظومه فکری اسلام در تکامل و تعامل را در ابعاد و اضلاع دیگر که نهان است انجام شود، کار مهمی صورت گرفته است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: از منظر اسلام در شاخص کل جامعه اسلامی اگر در یک گوشه محرومیت باشد و امکان رفع آن باشد و رفع نشود همه جامعه مسئول آن هستند بنابراین این واجب کفایی اختصاص به کمیته امداد ندارد و شاخص، مفاهیم اسلامی منطبق بر احکام اسلامی در جامعه است.

وی افزود: کمیته امداد پیشران و پیشاهنگ این امر خطیر می‌باشد و مسئولیت هیچکس را رفع نمی‌کند و همه دستگاه‌های نظام و مردم مسئول می‌باشند و این شاخص جامعه اسلامی که همه آحاد جامعه حاضر در میدان به صورت انقلابی در صحنه باشند یک اصل است.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: در وسط این میدان کمیته امداد نقش پیشران و راهبری را ایفا می‌کند، لذا باید در کشور پایش و موج ایجاد بکند که این امر مهم مسئولیت خطیری می‌باشد بنابراین در اصل، محرومیت زدایی و امداد وظیفه همگانی است، ولی راهبری و همگانی آن مربوط به این نهاد می‌باشد. لذا باید به دو اصل توانمند سازی به عنوان وظیفه عام در جامعه اسلامی و محرومیت زدایی در عرصه کمیته امداد توجه داشت.

آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: باید رویکرد علمی فرهنگی معنوی و اخلاقی و توجه به همه ابعاد آنکه نظام اسلامی انتظار می‌رود توجه داشته باشیم و در این آسیب‌ها و حوادث‌های اجتماعی افراد جامعه را مورد توجه قرار دهیم و امیدواریم این رویکرد تقویت شود.

وی گفت: کمیته امداد باید در عرصه خدمت به افراد نخبه و مستعد که تحت حمایتش می‌باشد در جهت رشد افراد به صورت ویژه ریل گذاری کند و شکوفا سازی استعدادها در کمیته امداد امری مهمی است تا در جهت تقویت جامعه برآید. لذا تمرکز در استعدادهای ممتاز، کار ارزشمندی است و نیاز است افزون به اینها در امر فرهنگی نیز کار شود، چرا که برای تقویت نظام مؤثر می‌باشد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: با روحیه جهادی و انقلابی قدم‌های جدی تری برداریم تا فرهنگ جهادی و بسیجی تقویت بشود، لذا در این عرصه حوزه علمیه وظیفه خود می‌داند در خدمت کمیته امداد باشد تا از ظرفیت‌ها و شبکه سازی های حوزه در نقاط مختلف کشور که شاه‌راهای مهمی است در جهت پیش‌برد اهداف گام مؤثری برداشت.

گفتمان خیر و احسان جامعه را در برابر آسیب‌های اجتماعی حفظ می‌کند

سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در دیدار با آیت الله اعرافی خاطر نشان ساخت: باید با تلاش مضاعف و رهنمودهای مقام معظم رهبری که سرمایه‌ای عظیم است، کارهای بزرگی در حوزه کارهای فرهنگی صورت بپذیرد، لذا ما باید در این عرصه به مقصد و تکامل برسیم چرا که مسئولیت‌های سنگینی در کمیته امداد داریم.

وی در ادامه گفت: کمیته امداد یادگار امام عزیز می‌باشد و این خود کار مضاعفی را برای دوش ما می‌گذارد و این نیازمند زیربنای محکم از معارف دینی و الهی است و تحقق این امر لازمه همکاری با حوزه علمیه در قالب انعقاد تفاهم نامه همکاری می‌باشد، چرا که زیرساخت‌های فکری برای آینده و مأموریت‌های امام (ره) و رهبری در عرصه محرومیت زدایی به این تفاهم‌نامه بر می‌گردد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، گفت: ما دنبال این بودیم که با تأسی از اندیشکده خیر و احسان در زمینه تربیت مبلغ و ایجاد بین رشته‌ای و کار تخصصی و توجه به امر زکات در عرصه پژوهشگر همکاری‌های لازم را داشته باشیم و اگر گفتمان خیر و احسان در جامعه مورد توجه باشد، افراد آن جامعه در برابر آسیب‌های اجتماعی حفظ می‌شوند.

بختیاری در ادامه خاطرنشان ساخت: اگر کمک‌های خیرین نبود برکتی که به مستمری بگیران تعلق می‌گرفت کمتر می‌شد و در عین حال در ایام کرونا در بحث‌های اطعام حسنی و اطعام مهدوی هفته نیکوکاری و جشن عاطفه‌ها و.... در همه اینها مردم و خیرین کمک حال این نهاد بودند.

وی گفت: از راهبردهای ما اشتغال خانگی و تحصیل افراد بی بضاعت است و یکی از دستگاه‌هایی که در این امر موفق بوده کمیته امداد می‌باشد.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com