کد خبر ۳۸۷۹۴ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

تعطیلات باید در کشور کاهش پیدا کند

باید تعطیلات در کشور کاهش پیدا کند، تعطیلات در کشورمان زیاد است، در حوزه سعی کردیم که تعطیلات را کم کنیم و امسال حوزه‌ها 20 روز زودتر از دانشگاه‌ها سال تحصیلی خود را آغاز کردند. نباید درس‌های حوزه و دانشگاه به بهانه‌های مختلف تعطیل شود و تعطیلات زیاد به کشور ضربه می‌زند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم (قم نا) به نقل از فارس ،آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی  در دیدار رئیس دانشگاه پیام نور استان و هیأت همراه با اشاره به اهمیت نهاد دانشگاه در عصر حاضر اظهار کرد: دانشگاه یک‌نهاد ضروری برای همه کشورها است و بدون دانشگاه در کشور پیشرفت حاصل نمی‌شود و پیشرفت کشورها اکنون بستگی به وضعیت دانشگاه‌های آن دارد.

وی ادامه داد: اگر دانشگاه‌های یک کشور در سطح عالی باشد، افراد آن کشور هم در سطح عالی خواهند بود و سبب پیشرفت کشور می‌شوند، اما اگر معلومات افراد در دانشگاه در سطح بالا نبود، یا اینکه معلومات افراد بالابود، ولی در مسائل اخلاقی مشکل داشتند، این مسئله منجر به این می‌شود که افراد آن کشور ممتاز نباشند و نتوانند که به کشورشان خدمت کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: این دانشگاه باید از نظر کتب درسی، اساتید و سطح علمی بالا باشد و باید برای این هدف کار کنید، نباید در این خصوص بهانه به دست کسی بدهید و کسانی که از دانشگاه پیام نور فارغ التحصیل می‌شوند، معرف این دانشگاه هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به‌ضرورت توجه به فرهنگ در دانشگاه‌ها اظهار کرد: باید مسائل اعتقادی، فرهنگی و اخلاقی در دانشگاه‌ها رعایت شود، اگر دانشجویان ایمان درستی نداشته باشند، مانند افرادی می‌شوند که فیش‌های نجومی گرفتند، اما برای مردم کاری انجام ندادند.

وی ادامه داد: باید به مناسبت‌های مختلف مذهبی در دانشگاه‌ها همایش‌ها و جلساتی برگزار شود، حتی در اردوهای دانشجویی هم باید برنامه‌های دینی داشته باشید و برگزاری جلسات، نشست‌ها و محافل دینی در دانشگاه‌ها باید به‌صورت مستمر صورت بگیرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: باید دانشگاه‌ها برای افرادی که استعداد خوبی دارند، ولی از طبقات پایین جامعه هستند، حداکثر ارفاق را در زمینهٔ مالی داشته باشند. نکند جوانی به دفاتر مراجع مراجعه کند و بگوید که پول نام‌نویسی در دانشگاه را ندارم، مسائل این‌چنینی باید در خود دانشگاه‌ها حل شود و به دانشجویان مستعد کمک شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به‌ضرورت توجه به استعدادهای درخشان در دانشگاه‌ها اظهار کرد: سرمایه اصلی یک کشور استعدادهای انسانی خوب است، نباید جوانان مستعدی در کشور به دلیل فقر از تحصیلات دانشگاهی محروم شوند، باید روی برنامه‌ها، کتاب‌ها و اساتید دانشگاه‌ها نظارت خوبی صورت بگیرد، در صورتی یک دانشگاه اسلامی شود که روی برنامه‌ها، کتاب‌ها و اساتید آن دانشگاه مراقبت شود.

وی ادامه داد: باید در خصوص اساتید دانشگاه نظارت صورت بگیرد مبادا استادان از مشکلاتی رنج ببرند و این مشکلات را به جوانان دانشجو منتقل کنند، در صورت لزوم حتی باید در دانشگاه‌ها پالایش صورت گیرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: باید تعطیلات در کشور کاهش پیدا کند، تعطیلات در کشورمان زیاد است، در حوزه سعی کردیم که تعطیلات را کم کنیم و امسال حوزه‌ها 20 روز زودتر از دانشگاه‌ها سال تحصیلی خود را آغاز کردند. نباید درس‌های حوزه و دانشگاه به بهانه‌های مختلف تعطیل شود و تعطیلات زیاد به کشور ضربه می‌زند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به‌ضرورت تأمین امکانات لازم برای فعالیت‌های دینی در دانشگاه‌ها گفت: باید امکاناتی همچون نمازخانه، کتابخانه، کتاب‌های دینی و وسایل برگزاری مراسم‌های مذهبی در اختیار دانشجویان قرار بگیرد تا آن‌ها به مراسم‌های دینی خود در دانشگاه‌ها برسند.

وی ادامه داد: باید آنچه لازم است در اختیار دانشجویان قرار بگیرد تا آن‌ها افرادی مفیدی برای جامعه باشند و به مردم خدمت کنند، نه اینکه انتظار دریافت‌های حقوقی‌های نجومی را در کشور داشته باشند یا به مراکزی در خارج مرتبط شوند.

استاد برجسته حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: باید جلسات مشترکی برای وحدت حوزه و دانشگاه بین اساتید این دو نهاد در موضوعات مختلف برگزار شود، برگزاری همایش در این خصوص کافی نیست و هر چه اساتید حوزه و دانشگاه همدیگر را بیشتر ببینند، به همدیگر نزدیکتر می‌شوند.

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com