کد خبر ۴۲۴۱۶ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳

دیداررییس شورای عالی دینی سازمان دیانت ترکیه باآیت الله گلپایگانی

رییس شورای عالی دینی سازمان دیانت ترکیه در دیدار با آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی استاد حوزه علمیه قم از تداوم فعالیت‌های حوزه‌های علمیه ایران در طول تاریخ، ابراز خرسندی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی، عضو مجلس خبرگان رهبری به همراه حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در آنکارا، با اکرم کلش، رییس شورای عالی دینی سازمان دیانت ترکیه دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتدای این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان ضمن معرفی آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی، به سوابق و تخصص‌های وی در حوزه‌های فقه و اصول، فلسفه و عرفان و سابقه تدریس وی و نمایندگی مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و با اشاره به جایگاه حوزه علمیه قم، گفت: ضرورت توسعه همکاری‌ها میان دو کشور در زمینه گفت‌وگوی دینی و تضارب آرا و تبادل تجارب دینی، امری بسیار ضروری و اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود.

سپس اکرم کلش، رییس شورای عالی دینی سازمان دیانت ترکیه ضمن معرفی این شورا گفت: شورای عالی دینی سازمان دیانت از ۱۶ عالم دینی که ۹ تن از آنها از اساتید باسابقه دانشکده‌های الهیات در حوزه‌های تفسیر، فقه، کلام، اصول و ... هستند تشکیل شده و ۷ نفر دیگر نیز از سوی سازمان دیانت انتخاب می‌شوند.

وی سپس درباره ساختار این سازمان گفت: به جز ۱۶ عضو اصلی، کارشناسانی نیز در حوزه‌های تخصصی این شورا را مورد حمایت قرار می‌دهند.

اکرم کلش وظیفه این شورا را ساماندهی مسایل دینی و مدیریت آن در سراسر ترکیه و همچنین پاسخ به نیازهای فقهی و ... به مخاطبان دانست و گفت: این شورا به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و موضوعات و مسایل روز را دنبال می‌کند.

رییس شورای عالی دینی سازمان دیانت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه خوشبختانه در تحصیلات حوزه‌های علمیه ایران انقطاعی حاصل نشده گفت: در ترکیه بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی به مدت بیش از ۵۰ سال در حوزه‌های علمیه و تحصیلات دینی انقطاع ایجاد شد و همین باعث عقب‌افتادگی دروس دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه شد.

وی سپس تلاش برای احیای مجدد دروس دینی را در شرایط کنونی را از اقدامات این سازمان برشمرد و افزود: در این راستا رشته‌ها و دانشکده‌های الهیات در سراسر ترکیه تأسیس و راه‌اندازی شده است.

در ادامه این دیدار آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی، استاد حوزه علمیه قم، ضمن ابراز خشنودی از احیای تحصیل معارف دینی و روند روبه رشد آن در ترکیه گفت: علما در طول تاریخ همیشه محور بوده‌اند و از ۲ ناحیه به هدایت جوامع بشری مبادرت کرده‌اند: اول اینکه مخاطبان آنها امرا و مسئولین بودند که همواره آنها را به اجرای احکام الهی فرا می‌خواندند و دوم توده‌های مردم بودند که با هدایت عالمان دینی، راه صحیح را پیدا می‌کردند.

وی در ادامه با اهمیت برشمردن نقش علما در هدایت انسان‌ها و جوامع بشری افزود: در هر مقطعی نقش علما مهم بوده و البته با توجه به تحولات کنونی دنیا که مستکبرین به دنبال مصادره حکومت‌ها به نفع خود و انحراف مردم و ایجاد تفرقه در میان آنها هستند، نقش علما برای حفظ اسلام به مراتب مهم‌تر از گذشته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین گفت: در شرایط کنونی آمریکا و صهیونیست‌ها و عوامل اطلاعاتی آنها با حمایت از داعش به دنبال ایجاد اختلاف در دنیای اسلام هستند، نقش روشنگری علما در شرایط حساس کنونی بسیار مهم است. در این راستا بیانیه شورای عالی دینی سازمان دیانت ترکیه در معرفی داعش اقدام بسیار مؤثری بود.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه حوزه‌های علمیه در جهان شیعه، افزود: حوزه‌های علمیه شیعیان به عنوان حوزه مستقل، رسالت خود را دنبال می‌کنند و در کنار اینکه مستقل از دولت و حاکمیت ایفای نقش دارند، بر مسایل حکومتی نیز اشرافیت دارند. در ایران و حوزه‌های علمیه همزیستی مسالمت‌آمیز وجود دارد و هر فرد بدون توجه به رویکرد سیاسی و مذهبی آن به تحصیلات حوزوی خود مشغول است.

آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی در ادامه این دیدار به تأکید مقام معظم رهبری بر تکریم اهل سنت اشاره کرد و ادامه داد: در راستای رسیدگی به مشکلات هموطنان اهل سنت در کشورمان، گروهی از سوی رهبر معظم انقلاب برای حل مشکلات حوزه‌های علمیه اهل سنت، مساجد، علما و ... تعیین شده است که به مشکلات آنها رسیدگی شود.

وی گفت: در حوزه‌های علمیه قم، نه تنها کتب اهل سنت در حوزه‌های گوناگون فقهی، تفسیری، کلامی و ... مورد رجوع است؛ بلکه با هدف برقراری وحدت در جهان اسلام و نزدیکی مذاهب به یکدیگر مورد توجه است.

عضو شورای خبرگان رهبری با اشاره به تدبیر امام خمینی (ره) در نامگذاری روز قدس، هدف آن را ایجاد وحدت در جهان اسلام برای مقابله با سیاست‌های صهیونیستی این رژیم عنوان کرد و افزود: همه ساله در کشورهای مختلف این مراسم گرامی داشته می‌شود و علما باید در تشویق مردم برای اعتراض علیه سیاست‌های صهیونیستی تلاش کنند که اگر این امر محقق شود بسیاری از مسایل جهان اسلام با صهیونیست‌ها حل خواهد شد.

آیت‌الله فاضل‌گلپایگانی در پایان ضمن قدردانی از توجه سازمان دیانت به مساجد و ... شیعیان در ترکیه و تأکید بر افزایش مذاکرات و نشست‌های مذهبی برای پیدا کردن راه‌حل و حفظ و تداوم آن توسط علمای شیعه و سنی تأکید کرد.

برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com