کد خبر ۴۴۴۸۹ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۸

امکان رصد بارش شهابی «برساووشی» فراهم شد

بنیاد نخبگان استان قم، امکان بازدید و رصد بارش شهابی برساووشی را برای علاقه مندان فراهم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از خبرنگار مهر، بارش شهابی «برساووشی» از جمله بارش های شهابی معروفی است که در ایران قابل مشاهده و رصد است و در بازه زمانی ۲۲ تیر تا ۴ شهریورماه هر سال رخ می دهد.

بارش های شهاب برساووشی، جز شهاب های پرسرعت محسوب می شود و با حداکثر ۱۰۰ شهاب در ساعت با جو زمین برخورد می کند. بعد از این بارش شهابی، بارش اتادلوی و جباری سرعت برخوردشان با جو زمین بیشتر است.

در بارش شهابی برساووشی سرعت هر شهاب برابر با  ۵۹ کیلومتر بر ثانیه است و این سرعت نسبتا زیادی برای شهاب ها به شمار می رود.

بارش شهابی برساووشی بازمانده دنباله داری به نام سویی تاتل ۱۰۹/p است که این دنباله دار  هر ۱۳۰ سال یکبار به ملاقات خورشید می آید.

از این رو، بنیاد نخبگان استان قم، برنامه «بازدید و کارگاه رصدی ویژه بارش شهابی برساووشی» را فراهم کرده است.

این برنامه در راستای اجرای برنامه‌ها مصوب سال‌جاری بنیاد ملی نخبگان و با هدف آشنایی با ابزار رصدی و کار با تلسکوپ و همچنین آشنایی با صورت‌های فلکی و پیدا کردن سیارات برگزار می شود.

برنامه «بازدید و کارگاه رصدی ویژه بارش شهابی برساووشی» روزهای ۲۶ و ۲۷ مردادماه در در روستای ویریچ برگزار خواهد شد و متقاضیان می‌توانند تا بیست‌وسوم مردادماه با مراجعه به سایت بنیاد نخبگان استان قم برای حضور در این برنامه ثبت‌نام کنند.

برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com