کد خبر ۴۷۵۷۲ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۶
آیت الله مکارم شیرازی:

همه پرسی کردستان عراق موفق نخواهد شد/ منشا این فتنه مشخص است

این مرجع تقلید شیعیان گفت : تنها رژیم صهیونیستی این همه پرسی را به رسمیت شناخته و می خواهد کردستان عراق را به پایگاه خود در منطقه تبدیل کند اما باید بداند که جمهوری اسلامی ایران هرگز اجازه چنین خیال پردازی هايي را نخواهد داد. ایمان داریم که این نقشه عملیاتی نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم ، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان اینکه آمریکا در باطن مایل به همه‌پرسی استقلال عراق است اما در ظاهر اظهار نمی‌کند اظهار داشت: آیا ایران اجازه می‌دهد در کنار مرزهایش پایگاهی برای اسرائیل درست شود، به‌هیچ‌وجه اجازه نخواهد داد این اتفاق بیفتد.

وی حساسیت کردها بر روی مسئله این‌همه پرسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ترکیه حساسیت بسیاری بر مسئله کردها دارد و ترکیه اجازه تجزیه این کشور را نمی‌دهد چرا که در کشور ترکیه کردهای بسیاری هستند و او اجازه ایجاد کشور کردی دیگر را نمی‌دهد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان کرد: با این مشکلات فراوان همه‌پرسی برگزار شد حال یا باید عقب‌نشینی کنید و یا باید بایستید و تبدیل به یک ویرانه دیگر شوید، اسرائیل در مقابل گروه جمعیت غزه یا حزب‌الله لبنان نتوانست بایستد از این‌رو باید با دولت مرکزی مشکلات خود را برطرف کنند و با تجزیه کردن خواب‌هایی است که هرگز تعبیر نخواهد شد.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: اسرائیل تنها کشوری بود که همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را به رسمیت شناخت و این پشتیبانی به معنای ساخت پایگاهی برای خود در منطقه است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه با مذاکره مشکلات برطرف می‌شود، تصریح کرد: مصلحت این است که این مسئله با دولت مرکزی مشکلات خود را برطرف کند و این راهی که شما انتخاب کرده‌اید رو به‌سوی ظلمات است.

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com