کد خبر ۵۲۱۳۵ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۲
عضو خبرگان رهبری:

قیام یوم الله 19 دی از خاطر مردم قم نمی رود/پیروزی انقلاب نتیجه قیام هایی همچون 19دی است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه قیام یوم الله 19 دی از خاطر مردم قم نمی رود، گفت: همه اقدامات و قیام های 15 خرداد، 19 دی، 17 شهریور و... عاملی برای سقوط شاهنشاهی و انتخاب نظام جمهوری اسلامی با رای قاطع مردم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم ، حجت الاسلام و المسلمین علی اسلامی به حوادث مهم و تاریخی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: هر حادثه و اتفاقی که پیرامون انقلاب اسلامی در ایران رخ داده باشد عاملی برای پیروزی ملت ایران بود.

وی ادامه داد: اتفاقات دست به دست هم داد تا رژیم شاهنشاهی متلاشی شد که 22 بهمن از رویدادهایی مهم در تاریخ ملت ایران می باشد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه نتیجه همه حوادث پیروزی انقلاب اسلامی بود، گفت: قیام های 15 خرداد، 19 دی، 17 شهریور و... مانند 22 بهمن نیست اما هرکدام سهمی در پیروزی انقلاب اسلامی دارند که همه از قم شروع شدند.

وی بیان داشت: همه این قیام ها ، وقایع، رویدادها و اقدامات  عاملی برای سقوط شاهنشاهی و انتخاب نظام جمهوری اسلامی با رای قاطع مردم بود که در آن زمان اتفاق افتاد.

این استاد حوزه با اشاره به اینکه هر کدام از این رویدادها و اتفاقات جایگاه خاص خود را دارد، ابراز داشت: بنده هم در قیام 19 دی با مردم بودم و در این قیام با جمع زیادی از طلاب حضور داشتم.

وی افزود:روز 18 دی ماه و صبح روز 19 دی ماه با جمع زیادی از طلاب، مدرسین و مردم در منزل مراجع حضور پیدا می کردیم تا از بیانات آنها استفاده کنیم و آن مطلبی که در روزنامه علیه امام خیمنی(ره) چاپ شده بود را محکوم کنیم.

اسلامی در ادامه با اشاره به محکوم کردن فسادهای رژیم شاهنشاهی در این تجمعات، خاطرنشان کرد: در عصر روز 19 دی ماه در منزل آیت الله نوری همدانی حضور پیدا کردیم و تجمع در این مکان بود.

وی عنوان داشت: در خیابان بیگدلی قم که وارد می شوید هم به سمت حرم و هم به سمت مصلی راه دارد و در کنار خیابان صفائیه کوچه های باریک قدیمی بود که به خیابان ناصر راه داشت، در خیابانی که منزل علامه طباطبائی بود منزل آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی هم قرار داشت، نیروهای شاهنشاهی با افزایش تجمع شروع به تیراندازی کردند که این تیراندازی ها از ناحیه چهارراه بیمارستان آغاز شد.

عضو خبرگان رهبری اضافه کرد: در این مسیر برخی شهید شدند و برخی هم زخمی شدند و جمعیت متفرق شد یعنی با استبدادی که حاکم شده بود و با فشار و خفقانی که قرار داشت و تیراندازی که می شد، مردم این کوچه ها را با فرار طی می کردند البته چاره ای هم نداشتند چرا که نیروی های رژیم شاهنشاهی تیرهای جنگی به سوی مردم شلیک می کردند.

وی ادامه داد: منزل ما در خیابان ناصر داخل کوچه شیرین بود و هنگام تیراندازی ها من هم جز آن افرادی بودم که در این کوچه ها پا به فرار می گذاشتم و چون منزل ما نزدیک بود سریع داخل منزل می رفتم که در یکی از  این درگیری ها 13نفر از  طلبه ها را که در حال حاضر برخی از آن در سپاه قدس مشغول خدمت هستند  را به منزل خودمان بردم.

این استاد حوزه با بیان اینکه این طلبه ها را در خانه پناه دادیم تا اوضاع آرام شود، گفت: آخر شب ، بعد از ساعت 11 با یکی از همشهری های خودم به نام سید محمدعلی موسوی تماش گرفتم، این شخص ساکن نیروگاه بود و با وانت خود مسافرکشی می کرد، از او خواستم تا به منزل ما بیاید.

وی عنوان داشت: از سید علی خواستم تا این افراد را سوار وانت کند و هر کدام را در مسیری پیدا کند، سید محمدعلی موسوی این 13 نفر طلبه را سوار بر وانت خود کرد و آنها را در مسیر منزل و یا درب منزل هر فردی پیاده کرد که خدا این عزیز را رحمت کند.

اسلامی در ادامه ابراز داشت: به هرحال چون خودم در این روز حضور داشتم انصافا  مردم قم ، بازار ، جوانان، طلبه ها ، کسبه ، اصناف  و همه مردم قیام 19دی را به وجود آوردند، یادم نمی رود وقتی خانه برخی از این بزرگوارها می رفتیم تعبیر این چنینی می کردند"اگرآزادی را در قم دفن کنید سر ازتبریز در می آورد مردک خر نمی فهمی" که این عبارت به شاه تعبیر میشد.

وی تصریح کرد: همه و همه تصمیم گرفته بودند انقلاب را یاری و به آن کمک کنند و از حضرت امام خمینی(ره) دفاع کنند.
 
منبع : قم فردا
 
 

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com