کد خبر ۶۰۴۲۲ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸
آیت الله خاتمی:

بیانیه منتشرشده در خصوص برجام بیانیه خبرگان رهبری نیست

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: بیانیه منتشر شده در خصوص برجام از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری بوده است نه بیانیه مجلس خبرگان و نه حتی هیات رئیسه این نهاد؛ این بیانیه با سربرگ رئیس و به امضای آیت‌الله جنتی رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی روز چهارشنبه در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: این که در رسانه ها چنین منعکس شد که این بیانیه مجلس خبرگان رهبری است، انعکاس درستی نبود.


وی ادامه داد: بنابراین در تحلیل بیانیه آیت الله جنتی در خصوص موضوع برجام که از جایگاه رئیس مجلس خبرگان رهبری بیان شد، می توان گفت مساله مورد نظر ایشان این بوده است که مذاکره کنندگان هسته ای می خواستند تعهدهای لازم را از طرف های دیگر بگیرند اما نتوانستند.


وی گفت: البته در آغاز به خاطر تعجیلی که صورت گرفت، این بیانیه در سایت خبرگان رهبری با نام بیانیه مجلس خبرگان منتشر شد، اما بلافاصله این مطلب اصلاح و نوشته شد بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری؛ نشانه آن هم این است که بیانیه هایی که برای مجلس خبرگان رهبری است، نام آن مجلس در بند بند موارد ذکر می شود، اما دراین بیانیه نامی از مجلس خبرگان رهبری به میان نیامده است.


خاتمی اضافه کرد: رئیس مجلس خبرگان رهبری به عنوان یک فقیه صاحب نظر و خدوم نظام اسلامی، این بیانیه را صادر کرد و انتظار می رفت پس از اصلاح عنوان بیانیه، کسانی که می خواستند در مورد آن اظهار نظر کنند، این مطلب را مورد توجه قرار دهند که بیانیه از سوی رئیس مجلس خبرگان رهبری بوده است نه خود مجلس خبرگان.
وی گفت: احساس می کنم عده ای به دنبال تخریب خبرگان رهبری و نماز جمعه هستند و به بهانه بیانیه ای که از سوی خبرگان رهبری هم نیست، این گونه نهادهای سرمایه نظام را می کوبند که به نظر می رسد این کار صحیحی نیست.

 

وی تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی در این کشور همه حق اظهار نظر هم در مسائل جزیی و هم در موضوع های کلی و از جمله مسائل سیاسی دارند، قانون و نظام ما بر این اساس شکل گرفته است، بنابراین رئیس مجلس خبرگان رهبری هم حق اظهار نظر دارد؛ برای دیگران حق اظهار نظر قایل هستید، اما رئیس مجلس خبرگان رهبری این حق را ندارد!؟


وی بیان کرد: این که گفته می شود مجلس خبرگان رهبری در مسائل دیپلماسی خارجی دخالت کرده است، صحیح نیست، این بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری است، که در آن هم رئیس مجلس خبرگان رهبری در امری دخالت نکرده و تنها نظر خود را بیان کرده است، دخالت وقتی است که با اعمال قدرت بخواهند موضع و نظری را تغییر دهند، حقیقت آن است که فرهیختگان در ارائه نظرهای خود آزاد هستند و آیت الله جنتی هم در این رابطه نظر خود را به عنوان توصیه ارائه کرده است و نام توصیه هم دخالت نیست.


وی ادامه داد: قلم فرسایی شد که وظیفه مجلس خبرگان رهبری انتخاب رهبر و مراقبت بر آن است و خبرگان وظیفه ورود به این مسائل را ندارد، عجیب است، همه حق دارند اما مجلس خبرگان حق ندارد، اعضای مجلس خبرگان رهبری هم به عنوان شخصیت حقیقی حق اظهار نظر دارند و هم اگر روزی مجلس خبرگان رهبری به این نتیجه رسید که در موضعی اظهار نظر کند بر مبنای شخصیت حقوقی خود می تواند این کار را انجام دهد و این حق قانونی مجلس خبرگان رهبری است.


امام جمعه موقت تهران گفت: در برخی از نقدها نسبت به بیانیه یادشده آمده است، خبرگان را چه کار به این حرفها؛ این سخن درستی نیست، اعضای مجلس خبرگان رهبری هم حق اظهار نظر دارند، آیت الله جنتی سخن و نظر خود را بیان کرد، چند تن دیگر هم نظر مخالف داشتند.


وی بیان کرد: آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری و از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در این بیانیه از عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری استفاده کرده است، این به این معنا نیست که این بیانیه، نظر خبرگان رهبری است، این هم که گفته شود مجلس خبرگان رهبری نسبت به بیانیه نظر مخالف یا موافق دارد هم صحیح نیست، چراکه این مساله در صحن عمومی مجلس خبرگان رهبری بیان نشده است.


وی ادامه داد: برخی از موارد بیانیه را همه قبول دارند، از جمله پیمان شکنی آمریکا، این اصل را حتی موافقان برجام هم قبول دارند، این را هم که نمی شود به اروپایی ها اعتماد کرد را همه قبول دارند، البته رهبر معظم انقلاب مهلت دادند که اگر آن ها تعهدات لازم را دادند، بحث مذاکره ادامه یابد.


خاتمی گفت: در این بیانیه آیت الله جنتی بیان می کند، چرا تعهد و تضمین حقوقی از طرف مقابل گرفته نشد که در اثر نبود آن راحت رئیس جمهور بعدی آمریکا بتواند برجام را از بین ببرد و ما هیچ دلیلی در مجامع بین المللی نداشته باشیم و بحث عذرخواهی هم متوجه این قسمت است، البته در تحلیل این مساله با موضوع تشکری که آیت الله جنتی از زحمات مذاکره کنندگان هسته ای داشت می توان گفت؛ آنها می خواستند این تضمین را بگیرند اما امکان آن فراهم نشد و نتوانستند.


وی بیان کرد: دو طرف مساله نباید از سوی رهبر معظم انقلاب خرج کنند، بیانات ایشان در خصوص برجام، حرف پنهانی نیست، در مجموعه فرمایشات ایشان هم تایید است و هم گله، نباید با این سخنان به صورت گزینشی برخورد شود، چه کسی است که مواضع رهبری را دیده باشد و به این واقعیت نرسیده باشد، باید در مسائل سیاسی سخن و دلیل مورد نظر خود را بیان کنیم، چه صحیح باشد چه نادرست.


وی ادامه داد: در روزهای گذشته دو طرف سخن خود را صریح بیان کردند، آیت الله جنتی موضع خود را صحیح بیان کرد، برخی نقدها هم در این فضا مطرح شد، بنده همه نقدها را دیدم، یک گونه از نقدها توهین آمیز و اهانت بار بود که این گونه نقد در شان فرهیختگان جامعه نیست که بخواهند با آن کسی را تخریب کنند، شخصیت آیت الله جنتی و مجلس خبرگان رهبری و فضاهای دیگری که برای صحبت در خصوص آن می توان از عنصر منطق استفاده کرد، جای توهین نیست.


وی گفت: گونه دیگر نقدها استدلالی و منصفانه بود و من به عنوان سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری از این گونه نقدها تقدیر و تشکر می کنم، نه آیت الله جنتی و نه هیچ فرهیخته دیگری در کشور ما معتقد نیست که حرف هایشان قابل نقد نیست، اما نقد باید منصفانه، محترمانه و مودبانه باشد.


سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: از اصحاب رسانه می خواهم همه سخنان مطرح شده در این فضا را به طور کامل پوشش دهند، چه این سخنان با سلیقه رسانه ای آنها موافق باشد چه نباشد و اجازه دهند خود مخاطبین از این سخنان برداشت مورد نظرشان را داشته باشند.
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com
2
پیراسته فر ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۱

آیت الله خاتمی:بیانیه اخیر رئیس مجلس خبرگان رهبری، مربوط به مجلس خبرگان رهبری نبود و حتی به هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری هم ارتباطی ندارد و این بیانیه‌ای است که آیت الله جنتی از جایگاه ریاست مجلس خبرگان با سربرگ رئیس مجلس خبرگان صادر کرده است ولی در رسانه‌ها منعکس شد که این بیانیه مربوط به مجلس خبرگان رهبری است که این انعکاس درستی نبود.
حاج آقاخاتمی عزیز!
بجای اینهمه توجیهات وتوضیحات اضافی،یک جمله کوتاه می گفتید:آیت الله جنتی اشتباه کرد،حالا ماانتظارنداشتیم که شمابگویداز«سربرگ»سوءاستفاده کرد.

پاسخ