کد خبر ۶۰۷۰۷ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۲
آیت‌الله مکارم شیرازی:

حضور طلاب در قم زمان‌بندی می‌شود

استاد برجسته درس خارج حوزه گفت: با هماهنگی دفتر رهبری در حال برنامه‌ریزی برای اجرای طرحی هستیم که برای حضور طلاب در قم زمان مشخصی تعیین شود و پس از این زمان اگر طلبه استاد حوزه بود یا پژوهشی انجام داد در قم بماند و در غیر این ‌صورت شرایطی فراهم شود که به شهر یا استان خود بازگردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از رسا به نقل از مرکز خدمات حوزه، این مرجع تقلید در دیدار با رئیس و جمعی از مدیران مرکز خدمات با قدردانی از فعالیت‌های این مرکز، گفت: فعالیت‌های مرکز خدمات نشان می‌دهد این مرکز حرکتی رو به جلو دارد و با تلاش توانسته تا اندازه‌ای بر زخم‌های طلاب مرهم بگذارد.
وی با بیان اینکه طلاب و روحانیان از محروم‌ترین قشرهای جامعه هستند، افزود: برخلاف آنچه عده‌ای تصور می‌کنند بعد از انقلاب تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده است؛ البته این محرومیت نقطه قوتی برای طلاب است تا بتوانند حال دردمندان جامعه را درک کنند.
آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: من در دوره طلبگی با سخت‌ترین وضع معیشتی رو به رو بودم و امروز وقتی کسی می‌گوید وضعیت مالی خوبی ندارم می‌توانم او را درک کنم. خانواده‌ای که در آن متولد شدم، زیر حد متوسط جامعه بود و زمانی که پدرم از دنیا رفت، ارثی برای هیچ‌کدام از فرزندانش نگذاشت.
استاد برجسته درس خارج حوزه تصریح کرد: با همه گرفتاری‌هایی که وجود دارد، اوضاعی که امروز مردم جامعه دارند، به‌هیچ‌وجه قابل‌ مقایسه با گذشته نیست و وضعیت مردم بهبود یافته است به طوری که در گذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت ولی امروز داشتن وسیله نقلیه بسیار عادی شده است، پس متناسب با این شرایط نیاز است مقداری برای تغییر شرایط طلاب تلاش کنیم تا از محرومیت آنها کاسته شود.این مرجع تقلید ابراز داشت: نخبگان، سرمایه مهم جامعه هستند و اگر این سرمایه حفظ شود همه ‌چیز جامعه حفظ می‌شود. برنامه‌های مرکز خدمات در حمایت از نخبگان قابل ‌قبول و مورد تاکید است و ما هم حاضریم امتیازاتی برای نخبگان قائل شویم تا در این کار سهیم باشیم.
وی با استناد به آیه مهاجرت علما در قرآن و با تاکید بر بحث هجرت طلاب از قم به دیگر مناطق کشور، گفت: این که طلاب، علما و فضلا در قم متمرکز باشند و شهرها و روستاها خالی از عالم باشد، اشتباه است و مرکز خدمات و نهادهای دیگر باید برای مهاجرت طلاب به شهرهای دیگر تلاش و برنامه‌ریزی کنند، اما متأسفانه ما تنها به بخشی از «آیه نفر» عمل کرده‌ایم.
استاد برجسته درس خارج حوزه بیان داشت: با هماهنگی دفتر رهبری در حال برنامه‌ریزی برای اجرای طرحی هستیم که برای حضور طلاب در قم زمان مشخصی تعیین شود و پس از این زمان اگر طلبه استاد حوزه بود یا پژوهشی انجام داد در قم بماند و در غیر این صورت شرایطی فراهم شود که به شهر یا استان خود بازگردد.
آیت‌الله مکارم شیرازی با اظهار امیدواری از این که دفاتر مراجع دیگر نیز با این طرح همراهی کنند، افزود: باید تلاش کنیم با اعزام استادان برجسته حوزه به استان‌های مختلف، شرایط علمی مناسبی برای طلابی که مهاجرت می‌کنند، فراهم شود تا از امکان تحصیل محروم نشوند.
وی با تاکید بر این که حوزه‌های علمیه با بودجه خود امام ‌جمعه، قاضی، عقیدتی سیاسی، استاد دانشگاه و معلمان بسیاری را تربیت کرده و به نظام تحویل داده است و هزینه تربیت این افراد بسیار زیاد است، اظهار امیدواری کرد که بودجه مرکز خدمات افزایش یابد تا بتواند بهتر خدمت کند چراکه مقدار بودجه فعلی مرکز خدمات جوابگوی نیازهای حداقلی طلاب هم نیست.
این مرجع تقلید پیشنهاد کرد: هفته‌ای به نام حوزه علمیه نام‌گذاری شود تا صدا و سیما و رسانه‌ها خدماتی را که حوزه در طول جنگ تحمیلی و دیگر عرصه‌ها انجام داده‌اند و نقشی را که در مبارزه با داعش و تکفیری‌ها داشته‌اند به جامعه معرفی کنند.


برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com