کد خبر ۶۱۸۴۵ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۷
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد:

نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری قم

نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قم با فرواخوان آثار (تا 20تیرماه) آغاز شد و مراسم اختتامیه 17مرداد مصادف با روز خبرنگار در قم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خبرقم (قم‌نا)، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع «اولین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان قم» در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری شهید سیدمرتضی آوینی اظهار کرد: این جشنواره در 3 بخش "حرفه‌ای"، "ویژه" و "موضوعی" برگزار می شود و روزنامه‌نگاران می توانند در هر 3بخش شرکت نمایند. 

سید موسی حسینی کاشانی بیان داشت: یکی از سیاست‌های کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث ارتقای وضعیت رسانه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌هایی که کمک می‌کند که شاهد ارتقای وضعیت رسانه ها باشیم برگزاری جشنواره‌های مطبوعات است تا برای اهالی رسانه و افراد دارای اثر برتر ایجاد انگیزه شود و اثرات برتر معرفی شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه با مشورت با مجموعه وزارتخانه، خانه مطبوعات و مجموعه دستگاه‌های مرتبط به این نتیجه رسیدیم تا نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان را برگزار کنیم گفت: در نظر بود برنامه‌ریزی شود تا روز خبرنگار روزی باشد که از بهترین‌های عرصه خبر و رسانه تقدیر شود.

وی با بیان اینکه داوری آثار جشنواره از سوی کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود گفت: این جشنواره فراخوانی از آثار اهالی رسانه است تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند تا در روز 17 مرداد نفرات برگزیده معرفی شوند.

در این نشست از پوستر نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، رئیس خانه مطبوعات استان قم و معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم رونمایی شد

 

 

مهلت ارسال آثار به جشنواره

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در این نشست با بیان اینکه نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قم در سه بخش برگزار می‌شود اظهار کرد: بخش نخست این جشنواره حرفه‌ای است که شامل آثار مختلف در بخش‌های خبر، گزارش، مصاحبه، مقاله و یادداشت، تیتر، طنز مکتوب، طراحی و صفحه‌آرایی، کاریکاتور و کاریکلماتور وعکس خبری و غیر خبری است.

وی خاطرنشان کرد: بخش ویژه این جشنواره به تولیدات تحلیلی مطبوعات محلی با موضوع شعار سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی اختصاص پیدا کرده است.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به بخش موضوعی این جشنواره گفت:  این بخش شامل محورهای نما و منظر شهری در قم، ظرفیت‌های گردشگری و زیارت در قم، ایثار و شهادت، بحران آب و محیط زیست، چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی و وقف و امامزادگان است.

وی عنوان کرد: هر فرد متقاضی تنها مجاز به شرکت در دو بخش جشنواره است و در هر بخش می‌تواند دو اثر را بارگذاری کند بنابراین در نهایت چهار اثر پذیرش می‌شود.

محرابی با اشاره به جوایز این جشنواره گفت: در بخش حرفه‌ای به نفرات اول هر رشته تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان، نفرات دوم لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان و نفرات سوم لوح تقدیر و مبلغ 700 هزار تومان اهدا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش ویژه به نفر اول تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ دو میلیون تومان، نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان و نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان اهدا می‌شود و در بخش موضوعی جشنواره نیز از رسانه‌هایی که بیشترین مطلب را ارائه کرده باشند تقدیر خواهد شد.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه آثاری در جشنواره شرکت داده می‌شوند که در فاصله ابتدای فروردین سال 95 تا 20 تیر امسال تولید شده باشند یادآور شد: متقاضیان شرکت در جشنواره می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی Qom.pressfestival.ir مراجعه کرده و پس از ثبت‌نام در سایت و دریافت کدکاربری آثار خود را تا 20 تیر ماه سال جاری بارگذاری کنند اطلاعات بیشتر در زمینه فراخوان این جشنواره در همین سایت قرار داده شده است.

وی عنوان کرد: مراسم اختتامیه جشنواره روز 17 مرداد همزمان با روز خبرنگار برگزار می‌شود و از برگزیدگان تجلیل خواهد شد.

محرابی عنوان کرد: دبیرخانه این جشنواره در معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم واقع در بلوار جمهوری، نبش کوچه 28 واقع است و افراد برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن 32114246 و 32114299 تماس حاصل کنند.

 

 

المان خبرنگار در قم نصب می‌شود

در ادامه این نشست مطبوعاتی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری قم با اشاره به توافقات انجام شده با خانه مطبوعات گفت: در 6 ماهه اول امسال توافقات عملی می‌شود که مهمترین آنها جانمایی زمینی برای احداث خانه مطبوعات قم است.

حمیدرضا عابدی با اشاره به اقدامات در دستور کار گفت: میدان قلم در انتهای بلوار فردوسی واقع است که در نظر داریم المان خبرنگار در این میدان نصب شود و برای طراحی این المان فراخوان کشوری منتشر شده است.

 

 

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com