کد خبر ۶۲۹۲۹ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۲
بعد از آتش‌سوزی دیروز در آغلک؛

مراتع خلجستان قم در آتش سوخت

با شروع تابستان و خشکی زمین مراتع روستای "آغلک" و "ونان" در بخش خلجستان طعمه حریق شد. نبود حداقل امکانات و تجهیزات برای مهار آتش سبب نابودی بخش وسیعی از منابع طبیع استان قم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم (قم‌نا)، با شروع فصل گرما مراتع قم که در بهار با بارش خوب باران، سرسبز و پر تراکم بودند، در گرمای تابستان و خشکی زمین طعمه حریق شده و نبود حداقل امکانات و تجهیزات برای مهار آتش سبب نابودی بخش وسیعی از منابع طبیع استان قم شد.

 

بر اساس این گزارش، سجادی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم با اشاره به آتش سوزی در مراتع روستای ونان بخش خلجستان گفت: این آتش سوزی ها از حدود ساعت 11 آغاز شده که اهالی روستا در حال مهار آن هستند.

وی با بیان اینکه علت حادثه هنوز مشخص نیست به اعزام یک تیم از اداره کل راهداری به منطقه خبر داد و گفت: در فصل بهار که بارندگی ها بیشتر می شود و مراتع سرسبز می شوند، با فرا رسیدن فصل تابستان و خشک شدن این مراتع عامل انسانی و طبیعی می تواند منجر به بروز آتش سوزی در مراتع شود.

سجادی گفت: در برخی موارد عامل انسانی در این مشکل دخیل نیست اما گاهی هم در اثر رها کردن برخی اشیاء و یا برافروختن آتش در مراتع این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه آتش نشانی برای اطفا حریق در اینگونه موارد ورود نمی کند افزود: نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی به روستای ونان در روستای قاهان مستقر شده است که متاسفانه به علت وجود گردنه و راههای کوهستانی آتش نشانی برای مهار آتش مراتع اقدام نمی کند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم با اشاره به اینکه روز گذشته نیز آتش بخشی از مراتع روستای آغلک این بخش را از بین برد گفت: هنوز اطلاعات دقیقی از میزان مراتع آسیب دیده دیروز و امروز در دست نیست و این اطلاعات متعاقبا اعلام می شود.

 

گفتنی است که روز گذشته آتش سوزی در روستای آغلک در بخش خلجستان، دهستان قاهان،چندین هکتار از مراتع این منطقه را از بین برد.

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com