کد خبر ۶۴۴۸۴ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶
مسئول علمی بسیج دانشجویی قم:

دیدار مسئولین بسیج دانشجویی استان قم با ذوالنور انجام شد/ امروز دیدار مهمی برای تبیین CGT با امیرآبادی خواهیم داشت

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قم گفت: امروز دیداری با احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت که از چند جهت دارای اهمیت است.

خزائلی مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: در خصوص آگاهی سازی مردم و مطالبه گری در خصوص طرح CGT کارهای خوبی در استان قم انجام شده که از این طرح‌ها آماده کردن بروشوری جهت توزیع در نماز جمعه بود که هفته پیش توزیع گردید.

خزائلی با بیان اینکه جلساتی تبیینی با برخی از مدرسین و اساتید دانشگاه برگزار شد، افزود: مسئولین بسیج دانشگاه‌های استان قم در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تصویب قانون CGT در مجلس و برگزاری جلسه‌ای با مسئولین بسیج دانشگاه های استان قم شدند.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قم ادامه داد: جلسه و دیدار مسئولین بسیج دانشگاه های استان قم با مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که طرح CGT برای وی به صورت کامل تبیین شد و هم نامه دانشجویان نیز به صورت حضوری قرائت شد.

وی با بیان اینکه امروز نیز دیداری با احمد امیرآبادی فراهانی نماینده دیگر مردم قم در مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت، بیان کرد: دیدار امروز از چند جهت دارای اهمیت است.

خزائلی ادامه داد: امیرآبادی چون در هیات رییسه مجلس است پس تاثیرگذاری ببشتری دارند و هم اینکه در جلسه امروز تعدادی از کارشناسان و اساتید اقتصاد و همچنین از طرف مرکز تحقیقات اسلامی نیز کارشناسانی حضور خواهند داشت.

مسئول علمی بسیج دانشجویی استان قم گفت: امروز نیز طرح CGT برای امیرآبادی تبیین خواهد شد و نامه بسیج دانشجویی نیز قرائت میشود.

در متن نامه ارسالی بسیج دانشجویی به نمایندگان استان قم آمده است:

همان طور که شاهد هستید متأسفانه با جریان نقدینگیِ افسارگسیخته به سمت بازار‌های غیرمولد (اعم از خرید و فروش ارز، سکه و ملک)، فضای اقتصادی، دستخوش بی‌ثباتی شدیدی گشته است. از جمله در حوزۀ املاک نیز دلالی، خرید و فروش‌های مکرر و احتکار زمین و مسکن از اقداماتی است که ضمن جذب بخش عمـده‌ای از سرمایه‌ها (به صورت غیرمولد)، با افزایش تقاضای کاذب، سبب بی ثباتی بازار و افزایش قیمت زمین و مسکن شده است.   ریشۀ اصلی این مشکلات آنجاست که دلالی در این بازار‌های غیرمولد، همواره سودآور و دارای جذابیت اقتصادی است و این در حالی است که بخش تولید نه تنها هیچ جذابیتی ندارد، بلکه در بسیاری از موارد، تولیدکنندگان، متحمل ضرر و زیان نیز می‌شوند.
مالیات‌های تنظیمی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gain tax)، راهکاری است که از یک قرن پیش تاکنون در بیش از پنجاه کشور، تجربه شده و با استفاده از آن در بازارهای غیرمولد میتوان با کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در این بازارها، جریان نقدینگی و سرمایه‌ها را از این بازار‌ها دور کرده و با پیشگیری از احتکار و دلالی، ثبات بازار و قیمت‌ها را تنظیم کرد.   از مزایای این مالیات، رفتارسازی اقتصادی و تنظیم رفتار سرمایه گذاران، بدون برخورد قهری است. از سوی دیگر نیز می‌توان با هدایت این نقدینگی به بخش تولید، این بخش را به روش مردم پایه، تأمین مالی کرد تا برای تولیدکنندگان، پشتوانه و دلگرمی ایجاد شود.
خوشبختانه به تازگی، طرحی دوفوریتی از طرف کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص مقابله با احتکار و نوسانات بازار مسکن از طریق وضع مالیات بر عایدی املاک، ارائه شده که با تعداد قابل توجه از امضای نمایندگان، اعلام وصول شده است. از مزایای این طرح، حذف سود از خرید و فروش سوداگرایانۀ املاک و درنتیجه، حذف احتکار و خروج دلالان از این بازار و درنهایت، پیشگیری از افزایش کاذب قیمت ملک است.   ازسوی دیگر حذف احتکار و نیز معافیت فروش خانه‌های نوساز، موجب رونق در بازار مسکن و صنعت ساختمان و افزایش تولید و عرضه خواهد شد. ضمن اینکه طبق این طرح، نقل و انتقال خانه‌های عادی مردم، معاف از این مالیات است و علاوه براین، درآمد حاصل از این مالیات، جهت کمک به ساخت مسکن برای جوانان و محرومان و وام خرید مسکن اولی‌ها اختصاص می‌یابد.
باوجود ضرورت مذکور، متأسفانه همچنان برخی از مسئولان، با استدلال‌های ناآگاهانه مخالف وضع این مالیات هستند و حتی در سالهای گذشته نیز با تصویب این مقرره در مجلس، مخالفت کرده‌اند.
جنبش دانشجویی و مجموعه تشکل‌های دانشجویی استان قم به عنوان مؤذن جامعه، این مطالبه را دارند که نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی، به ویژه نمایندگان تأثیرگذار استان قم، به طور شفاف و قوی، این طرح را در مجلس، مجامع و رسانه‌های عمومی، تبیین و حمایت کرده و در طرح و تصویب هر چه سریع‌تر آن مشارکت کافی داشته باشند.   طبعاً همواره نمایندگان مردم، مقید به ایفای وظیفۀ ملی خود در دفاع از محرومان در برابر سودجویان و مفسدان اقتصادی هستند؛ به ویژه اینکه مسکن، سهم عمده‌ای از هزینه‌های خانوارها و اقشار محروم را به خود اختصاص می‌دهد.
والسلام علی من اتبع الهدی
قرارگاه تخصصی شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی
بسیج دانشجویی دانشگاه قم
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان- پردیس آیت‌اله طالقانی
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران- پردیس فارابی
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قم (واحد پردیسان)
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قم (واحد پانزده خرداد)
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور قم
بسیج دانشجویی دانشگاه قم- خواهران
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران- پردیس فارابی- خواهران
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی قم- خواهران
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قم (واحد پردیسان) - خواهران
برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com