کد خبر ۶۷۶۰۶ انتشار : ۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۳
خطیب جمعه قم در نماز جمعه این هفته؛

دولت در تدوین بودجه 98 حمایت از محرومان را لحاظ کند

امام‌جمعه قم تهیه و تدوین بودجه سال 98 را مورداشاره قرار داد و گفت: از مجلس و دولت تقاضا داریم بودجه را واقعی ببینید، در بودجه بحث حمایت از اقشار ضعیف جامعه مدنظر بوده و همچنین باید به ظرفیت‌های داخلی کشور توجه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا)، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مصلی قدس، با نقل حدیثی از پیامبر اکرم(ص) درباره رعایت تقوای الهی اظهار داشت: در این حدیث آمده، اگر آسمان‌ها و زمین بر بنده‌ای بسته شود، در صورتی‌که این بنده تقوای الهی را رعایت کند، خداوند متعال از همین آسمان‌ها و زمین راه گشایشی برای او بازخواهد کرد.

وی با بیان معیارهای شناخت معروف و منکر در جامعه گفت: اگر مدیران و مسئولان جامعه در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هایشان به‌گونه‌ای عمل و سیاست‌گذاری کنند که نتیجه و خروجی آن تحقق عدالت اجتماعی باشد این برنامه‌ریزی مصداق معروف در جامعه شناخته می‌شود.

امام‌جمعه قم با بیان دامنه گسترده دامنه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه ابراز کرد: با تحقق و گسترش امربه‌معروف ونهی از منکر در همه شئون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌توان عدالت اجتماعی را در جامعه تحقق بخشید.

وی نخستین بعد عدالت اجتماعی  را رعایت حقوق آحاد جامعه دانست، و تصریح کرد: مدیران جامعه نه‌تنها نباید ظلم به  افراد جامعه کنند بلکه نقش دادگری داشته باشند همچنین برابری و مساوات باید در یک جامعه اسلامی حاکم باشد چراکه برخورداری از فرصت‌ها و امکانات مادی و معنوی برابر متعلق به یک ملیت خاص نبوده و همه باید بتوانند از امکانات و فرصت‌ها استفاده کنند.

حسینی بوشهری با نقل حدیثی از رسول گرامی اسلام درباره برابری مردم و آحاد جامعه ازنظر گوهر و ذات اظهار داشت: اگر می‌گوییم در برابر جامعه برابری حاکم باشد به این معنا بوده که مردم ازنظر گوهر و ذات با هم برابر هستند.

وی با اشاره به مصادیق بارز زندگی امام علی(ع) در ارتباط با رعایت عدالت اجتماعی گفت: اگر دو نفر در حد و اندازه هم در یک‌زمان کار کنند، اگر به یکی حقوق کمتر و به دیگری حقوق بیشتری بدهیم این مطابق با عدالت اجتماعی در جامعه نیست، البته تفاوت در برخی موارد عین عدالت است چراکه باید تفاوت بین برابری و عدالت و مساوات و عدم تبعیض را در جامعه اسلامی بشناسیم.

امام‌جمعه قم با اشاره به نامه 53 امیرالمؤمنین(ع) خطاب به مالک اشتر تأکید کرد: در این نامه آمده، ای مالک! معمولاً زمامداران جامعه نزدیکانی دارند، که گاهی این اشخاص خودخواه بوده و در معاملات انصاف ندارند، ریشه ستمگری‌شان را بخشکان! و به هیچ‌یک از اطرافیان و نزدیکانت زمین به آن‌ها واگذار نکن! و به‌گونه‌ای با آن‌ها رفتار کن، که از این زمین‌ها سودی نصیبشان نشود، چراکه ننگ و سرزنش سوءاستفاده دیگران برای تو خواهد ماند.

وی در خطبه‌های دوم نماز، با بیان اینکه امسال نیز همچون سال‌های گذشته مجالس و محافل دینی به مناسبت اعیاد ربیع‌الاول منعقد بود، تصریح کرد: تا این رشته محبت بین ما و اهل‌بیت(ع) برقرار است به این ملت عزیز از جانب دشمنان اسلام آسیبی متوجه نخواهد شد.

حسینی بوشهری با اشاره به برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در تهران گفت: از دست‌اندرکاران برگزارکننده این کنفرانس به‌ویژه آیت‌الله اراکی قدردانی می‌کنم و امیدواریم شاهد عزت هرروزه مسلمانان در برابر دشمنان اسلام باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه  با اشاره به شخصیت والای شیخ مفید ابراز کرد: این شخصیت، دارای عظمت بسیاری بوده و موردعنایت امام عصر(عج) بوده‌اند و گام‌های بسیاری در راستای عظمت امت اسلامی برداشتند، در راه مبارزه با انحراف و کج‌روی‌ها آرام نبوده و آرامش نداشتند، و مبتکر جمع منطقی بین نقل و کلام شیعه بودند.

وی با اشاره به سالروز ورود کریمه اهل‌بیت(ع) به شهر مقدس قم عنوان کرد: حضرت فاطمه معصومه(س) بعد از رسیدن به ساوه در جمله‌ای فرمودند مرا به قم ببرید که از پدرم شنیدم این شهر حرم آل الله هست، از روزی که ایشان وارد قم شدند این شهر به یک مرکز علمی در جهان تشیع تبدیل‌شده است.

حسینی بوشهری با اشاره به سالگرد شهادت مرحوم آیت‌الله مدرس و روز مجلس ابراز کرد: این شخصیت، در مقابل ظلم و استعمار مقابله کرد، گرچه در بعضی روزها تنها ماند اما هیچ مانعی جلودار این شخصیت در برابر ظلم و بیداد در جامعه نبود.

امام‌جمعه قم با بیان تفاوت‌های نیروی دریایی با دوران روزهای نخست انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ما در برابر اشرار با قامتی استوار ایستادگی کرده است، و در ملاقات با مقام معظم رهبری که به بیان اقدامات خود پرداختند این اقدامات نشانگر عظمت انقلاب اسلامی است.

حسینی بوشهری به بیان نکات و توصیه‌هایی به مجلسیان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: فراموش نکنید که شما از این مردم رأی گرفته‌اید و به آن‌ها نیاز دارید، همچنین این ملت از شما انتظار پرداختن به اولویت‌ها دارند، از سوی دیگر وقت خود را صرف قانون‌گذاری و قانون‌نویسی کنید.

وی با تأکید بر اینکه مجلس باید از مواضع اصولی نسبت به مقاومت و مصالح نظام حمایتکند، افزود: به‌ جای درگیر شدن با مسائل جناحی استقلال خود را حفظ کنید، همچنین اخلاق و معرفت باید جنبه الگویی برای دیگران داشته باشد، از طرف دیگر باید مجلس شورای اسلامی در تراز  انقلاب اسلامی بروز و ظهور کند.

به گزارش تسنیم، امام‌جمعه قم با اشاره به بیاناتی از مقام معظم رهبری خطاب به سران کشورهای اسلامی گفت: ایشان فرمودند، اگر اسلام در جان مردم رسوخ کند، شاهد آن خواهیم بود که روزی نمی‌گذرد  که دشمنان از مسلمانان ضربه خواهد خورد، همچنین در این بیانات فرمودند به ولایت الله برگردید و دست از ولایت طاغوت بردارید چراکه زشت و زننده است که تحت ولایت طاغوت باشید.

حسینی بوشهری با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه گفت: الحمدالله تلفات انسانی نداشتیم اما تعداد مصدومان زیاد بود، انتظار داریم کسانی که پیگیری خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان را دارند با همدلی و همیاری ملت اسلامی بازهم به مردم زلزله‌زدگان کمک کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تهیه و تدوین بودجه سال 98 را مورداشاره قرار داد و گفت: از مجلس و دولت تقاضا داریم بودجه را واقعی ببینند، در بودجه بحث حمایت از اقشار ضعیف جامعه مدنظر بوده و همچنین باید به ظرفیت‌های داخلی کشور توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده که اگر به داخل کشور و ظرفیت‌های خودی چشم بدوزیم موفق هستیم و چشم دوختن به بیرون از کشور جز وعده و لبخند چیز دیگری به ما نمی‌دهند.

 

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com