کد خبر ۷۳۳۵۳ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
چه کسی مقصر است!؟

«پروژه رضوان» ناآگاهی مردم یا اهمال دستگاههای نظارتی !؟

یکی از مال‌باختگان این پروژه نیز می‌گوید: "سال 93 برای خرید واحدهای در حال ساخت این مجتمع 70 میلیون پول دادم و بعداً متوجه شدم این پروژه 130 واحدی به بیش از 1000 نفر فروخته‌ شده است."

«فروش اقساطی منزل مسکونی»، «با 50 میلیون تومان در بهترین نقطه شهر صاحب‌خانه شوید»، «واحدهای در دست‌ساخت مجتمع مسکونی به‌صورت نقد و اقساط واگذار می‌شود»، «فرصت خانه‌دار شدن خود را از دست ندهید»، «پیش‌فروش واحدهای مجتمع فلان آغاز شد» و «سرمایه‌گذاری مطمئن در پروژه‌ای مطمئن»؛ این‌ها تنها بخشی از آگهی پیش‌فروش واحدهای مسکونی در اپلیکیشن‌های موبایلی، دیوارنگاره‌ها و غیره است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا)، از زمان انتشار این آگهی ها در سال  1390بسیاری از مردمی که بیشتر از طبقه ضعیف و متوسط جامعه بودند به دفتر فروش «پروژه رضون» مراجعه کرده و با پرداختن مبالغی که با رنج و زحمت بدست آورده بودند نسبت به خریداری واحدی اقدام کردند. اکنون بیش از هفت سال می‌گذرد و با طولانی شدن پروسه تحویل واحدهای آپارتمانی به خریداران، اعتراض خریداران فیش‌های پیش فروش پروژه رضوان رفته رفته افزایش یافت.

پس از شکایت مردم به دستگاه قضایی استان قم، «م.د» به جرم کلاهبرداری در ماه‌های پایانی سال 1397 دستگیر و روانه زندان شد.

براساس گفته‌های سردار آقاخانی، متهم طی تحقیقات صورت گرفته اذعان کرده 132 واحد این پروژه را به 1400 نفر پیش فروش و از هر خریدار مبالغی بین 50 تا 70 میلیون تومان و در مجموع حدود 100 میلیارد تومان دریافت کرده است. اما نکته جالبی در این ماجرا وجود دارد که بنا به گفته مسؤولان انتظامی و قضایی، پروژه رضوان پروانه بهره برداری نداشته است و این بحث در حالی مطرح می‌شود که اگر فرد عادی یک دیوار بیشتر از محدوده حریم منزل خود احداث کند از سوی شهرداری اعمال قانون خواهد شد.

چند تن از مالباختگان نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها از شکایت برخی مشتریان پروژه رضوان از «د» در سال 93 و 96 خبر دادند.

یکی از مال‌باختگان این پروژه نیز می‌گوید: "سال 93 برای خرید واحدهای در حال ساخت این مجتمع 70 میلیون پول دادم و بعداً متوجه شدم این پروژه 130 واحدی به بیش از 1000 نفر فروخته‌ شده است."

وی با گلایه‌مندی از ضعف‌های قانونی در خرید پیش‌فروش‌های ساختمان در کشور عنوان کرد: "کسانی به اسم تعاونی و ثبت شرکت‌ها اقدام به این کار می‌کنند و نظارتی هم فعالیت‌های آنان نمی‌شود که ثمره این کار بر باد رفتن سرمایه مالی مردم است."

یکی دیگر از مال‌باختگان این پروژه نیز گفت: "سال 93 برای خرید واحدهای در حال ساخت این مجتمع 70 میلیون پول دادم و بعداً متوجه شدم این پروژه 130 واحدی به بیش از 1000 نفر فروخته‌ شده است." با اشاره به اینکه «د» در سال 93 نیز توسط مراجع قضایی بازداشت شده بود، گفت: "در آن زمان متهم این پرونده همین پروژه را به 300 نفر فروخته بود که با گرفتن رضایت و وعده‌های دروغین آزاد شد و به کلاهبرداری خود ادامه داد و بیش از هزار نفر دیگر را به خاک سیاه نشاند."

نکته جالب‌ توجه درباره این پروژه را باید در این نکته دانست که چگونه فردی در هشت سال فعالیت با این‌همه حجم شکایت و کلاه‌برداری توانسته حتی در سال‌های 96 به بعد هم این‌چنین واحدهایی را که تا پیش‌ از این به دیگران فروخته بود را دوباره به افرادی جدید بفروشد.


***


عبدالله جلالی رئیس شورای اسلامی شهر قم در این باره می گوید: در پیش فروش مسکن در قم قوانین و ضوابط خاصی وجود ندارد و این موضوع موجب مشکلات جدید برای شهروندان شده است.
در این میان باید گفت متأسفانه‌ به دلیل ناآگاهی مردم از قوانین و مقررات در خصوص پیش‌فروش ساختمان‌ها شاهد افزایش حجم پرونده‌های دادگستری هستیم که اکثر این پرونده‌ها پس از رسیدگی منتهی به قرارمنع تعقیب یا رد دعوی و... می‌شود که این خود باعث افزایش بی‌رویه پرونده‌ها در محاکم شده است.

حجت الاسلام سید محمد آتش زر عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در همین خصوص اظهار داشت: "شهرداری متولی نظارت بر فروش واحدها نیست بلکه هر شخصی که با اسناد رسمی خواستار صدور پروانه ساخت باشد شهرداری را صادر می کند و تخلف صورت گرفته در پروژه رضوان ارتباطی به شهرداری ندارد و در واقع نه در شهر قم بلکه در تمامی شهرها، شهرداری ها بی تقصیر هستند."

***

تبلیغات رنگارنگ و متنوع پیش فروش واحدهای مسکونی آن هم به صورت گسترده در سطح شهر برای اولین بار نیست که دامن خیلی ها را می گیرد. مشکلی که تنها مختص به شهر قم نیست و در استان های دیگر نیز بارها از این نوع کلاهبرداری ها رخ داده است اما این بار نوع و رقم کلاهبرداری از مردم چشمگیر است.
در چنین شرایطی انتظار می رود که مسؤولان دستگاه قضایی رسیدگی به پرونده پروژه رضوان را با سرعت بیشتری دنبال کرده و مالباختگان و افکار عمومی را در جریان اقدامات صورت گرفته قرار دهند تا هم نقطه امیدی در دل مالباختگان روشن شود و هم هشدارهای لازم به همشهریان داده شده تا دیگر فریب افراد سودجو را نخورند.

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com