کد خبر ۷۷۷۳۱ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۵

از تغییر در خطوط اتوبوسرانی تا نصب 4 پل عابر مکانیزه

یکصد و یازدهمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم برگزار و در این جلسه ضمن تأکید بر تغییر خطوط اتوبوسرانی از احداث 4 پل عابر پیاده مکانیزه خبر داده شد.

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا)، یکصد و یازدهمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم عصر امروز با حضور فرماندار قم، شهردار قم، معاونان شهردار، رئیس شورا و اعضای شورای شهر در سالن جلسات شهید باکری برگزار شد.

نخستین لایحه این جلسه مربوط به اخذ مجوز متمم بودجه سازمان اتوبوسرانی شهرداری در سال 98 بود که توسط اخوان رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر قرائت شد که بودجه این سازمان را از 11 میلیارد و 350 میلیون تومان به 22 میلیارد و 700 میلیون تومان افزایش می‌داد که بعد از نظرات اعضای شورا به تصویب رسید.

محرری رئیس کمیسیون شهرسازی شورا درباره این لایحه اظهار داشت: اقداماتی برای واگذاری اتوبوس‌های جدید به بخش خصوصی و محاسبه بهای سفر بر اساس پیمایش صورت خواهد گرفت که پول دریافتی از مردم به حساب درآمدها واریز و به‌صورت متمرکز به بخش خصوصی واریز می‌شود.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر نیز با اشاره به عدم واریز یک‌سوم دولت در تعهد حمل‌ونقل عمومی تصریح کرد: شهروندان از وضعیت فعلی رضایت ندارند و خدمات لازم نیز ارائه نمی‌شود.

تغییرات در خطوط اتوبوسرانی قم

امراللهی ورود بیش از 100 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان عمومی شهر قم را موردتوجه قرار داد و افزود: خطوط اتوبوسرانی از اول مهرماه با تغییراتی روبرو می‌شود و تخصیص یارانه توسط شهرداری می‌تواند در کنار افزایش سرعت سفر سبب کاهش مخاطرات زیست‌محیطی شود.

وی با گلایه‌مندی از انتظارات زیاد از اتوبوسرانی برای مراسمات مهم در استان یادآور شد: مراسمات زیادی مانند ارتحال حضرت امام، سازمان اتوبوسرانی ملزم به خدمت‌رسانی به زائران است ولی باید دولت بودجه‌ای برای پشتیبانی‌ها در نظر بگیرد.

حجت‌الاسلام آتش زر عضو شورای شهر قم نیز با اشاره به افزایش قیمت بنزین در آینده نزدیک اضافه کرد: قطعاً نرخ بنزین با توجه به الزام کارت در آینده رخ خواهد داد که در این شرایط گرایش استفاده از اتوبوس بیشتر می‌شود که باید خدمات در این حوزه افزایش یابد.

مخروبه‌های اطراف حرم زیبنده شهر قم نیست

لوایح دیگر کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر مربوط به تفریغ بودجه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و سازمان بهسازی اطراف حرم مطهر بود که بعد از بررسی اعضا مورد تصویب قرار گرفت.

امرالهی با تأکید بر لزوم ورود جدی‌تر شهرداری برای بست شرقی حرم مطهر اظهار داشت: این منطقه آبروی شهر بوده و مخروبه‌های فعلی زیبنده شهر کریمه اهل‌بیت(س) نیست

معتمدی قائم‌مقام شهردار در این زمینه ابراز کرد: زمین‌های 48 هکتاری برای هفت پروژه مهم اطراف حرم در نظر گرفته‌شده که با توجه به آماده‌سازی زمین‌های 32 هکتاری بیش از سه هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های مهم شهری این زمین‌ها آورده مالی خواهد داشت.

حل مشکل دو شغله‌ها در سازمان‌های شهرداری

اسلامی رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر درباره عدم حضور همزمان معاونان و مدیران شهرداری در سازمان‌ها را موردتوجه قرار داد و گفت: این قانون سبب شده بود که بسیاری از مدیران ترس از امضا داشته باشند که جلسه‌ای در کمیسیون برنامه‌وبودجه در این زمینه تشکیل‌شده است که بعد از پذیرش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی این موضوع حل‌شده است.

اخذ مجوز عوارض بر ارزش‌افزوده ایجاد شده ناشی از تغییر نقشه ساختمان(تبدیل شمالی ساز به جنوبی ساز) از لوایح پربحث جلسه امروز شورا بود که بعد از اظهارنظر اعضای شورا این لایحه عودت داده شد.

پنجمین لایحه قرائت‌شده توسط اخوان رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مربوط به خرید زمینی در خیابان 15 خرداد به متراژ بیش از 33 هزار متری بود که با توجه به رد لایحه توسط کمیسیون، این لایحه با نظر اعضا رد شد.

نظر هیئت تطبیق درباره تقاطع غیرهمسطح کیوانفر با خیابان امام خمینی(ره) نیز موردنظر اعضای شورای شهر قرار گرفت که با اصرار اعضا مقرر به نامه‌نگاری و رفع ایراد توسط شورا شد.

لایحه رفع ایرادات مصوبه مجوز انتشار اوراق مالی جهت اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری نیز توسط اخوان ارائه که مورد تصویب قرار گرفت.

نصب چهار پل مکانیزه عابر پیاده در قم

لایحه اخذ مجوز احداث 16 دستگاه پله‌برقی برای چهار پل عابر پیاده با اعتباری بالغ‌بر 12 میلیارد تومانی توسط امراللهی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر ارائه شد که به گفته وی استعلامات لازم گرفته‌شده و این تجهیزات با پنج سال گارانتی نصب می‌شود.

سقائیان نژاد شهردار قم در این زمینه ابراز کرد: از سال 96 چهار مرتبه مناقصه انجام‌شده بود که کسی مراجعه نکرده بود و با توجه به قولی که به مردم درباره احداث پل‌های عابر پیاده مکانیزه داده بودیم این اقدام انجام خواهد شد که امسال 12 پروژه مکانیزه کردن پل‌های عابر پیاده انجام می‌شود.

این لایحه در نهایت مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

 

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com