کد خبر ۸۱۸۲۲ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳

سازه‌های پرخطر شهری شناسایی می‌شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم (قم‌نا)، سیدمجتبی سبحانی ثابت امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به بررسی‌های انجام‌شده در خصوص ایمنی سازه‌ها و ساختمان‌های شهر اظهار کرد: در جلسات شورا به این نتیجه رسیدیم که کمیته ایمنی را تشکیل داده و از یکسری سازمان‌ها برای بحث در خصوص مسائل ایمنی دعوت کنیم.

وی ایمنی ساختمان‌های تجاری قدیمی، ساختمان‌های بلندمرتبه، مراکز عمومی، بوستان‌ها و... را جزو سرفصل‌های این طرح ایمنی عنوان کرد و افزود: این موارد ایمنی تقسیم‌بندی شده تا بتوانیم براساس این تقسیم‌بندی حرکت کنیم؛ براورد ما این است که سازه‌های ناایمن در سطح شهر زیاد است و هرکسی کار خود را مستقلا انجام می‌دهد.

سبحانی ادامه داد: نظام مهندسی وظیفه خود را انجام می‌دهد و نظارت دارد، کمیسیون ماده 100 بنا به تشخیص و سلیقه نظرات متفاوت داده می‌شود و در نهایت اگر ناایمنی در ساختمان نوساز باشد رای به رفع آن داده می‌شود اما در ساختمان‌های قدیمی ناایمن، آتش‌نشانی بازدید و راهکارهای ایمن‌سازی را عنوان می‌کند ولی این کارها رفع خطر نمی‌کند.

وی بیان کرد: درست است که اخطارها داده می‌شود و آموزش می‌دهیم اما حلقه مفقوده این است که اقدام عملیاتی صورت نمی‌گیرد و ایمن‌سازی محقق نمی‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با تاکید بر اینکه تشکیل جلسه کمیته ایمنی سازه‌های شهر گفت: از نهادهای مختلف دخیل در این امر در این جلسه شرکت کردند و این شرایط عنوان و در خصوص راهکارهای رفع ناایمنی بحث شد.

وی آموزش مجریان ساختمانی، بیمه حوادث شهر و ساختمان‌ها و... را از جمله اقدامات نهادهای مختلف در زمینه ایمنی ساختمان‌ها عنوان کرد و افزود: در نهایت در این جلسه به این نتیجه رسیدیم که ابتدا باید مراکز پرخطر شهر را مشخص کنیم.

سبحانی ادامه داد: پس از مشخص شدن این ساختمان‌ها، باید راهکارها برای مقاوم‌سازی این ساختمان‌ها مطرح شده و در این راستا گام‌های لازم برداشته شود.

وی با اشاره به اقدامات خوبی که در زمینه ایمن‌سازی شهر از سوی شهرداری صورت گرفته است اظهار کرد: سازمان پارک‌ها در سال های اخیر رفع خطر در بوستان‌های شهر و زمین‌های بازی و آب‌نماها را در دستور کار قرار داده‌اند و در این زمینه اتفاق بسیار خوبی در شهر قم افتاده است.

سبحانی با بیان اینکه اولویت‌بندی و اقدام عملی برای ایمن‌سازی مکان‌های پرخطر شهر مرحله بعدی اقدام کمیته ایمن‌سازی است افزود: امیدواریم به سمتی برویم که نتایج جلسات این کمیته ایمن‌سازی نقاط مختلف شهر برای استفاده عموم مردم باشد.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

 

برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com