کد خبر ۸۶۷۶۸ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶
انتقادها از عدم اختصاص عادلانه سهم مالیات به استان قم/

استان قم با وجود دارا بودن ۹۶ درصت جمعیت شهر نشینی از سهم عادلانه مالیات برخوردار نیست

شهردار قم و اعضای شورای اسلامی شهر قم در جلسه امروز شورای شهر قم با گلایه از نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی، سهم استان در بحث اختصاص مالیات را ناعادلانه توصیف کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا)، در همین زمینه سید مرتضی سقاییان نژاد با گلایه از نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی در عدم نظارت کافی بر تقسیم عادلانه مالیات تصریح کرد: نمایندگان قم در مجلس چون برای حضور در مجلس نیازمند کسب رأی دهداری‌ها هستند به سهم شهرداری شهر قم  نسبت به روستاها نظارت کافی نداشته و این مسئله مشکل‌آفرین شده است.

وی جمعیت شهری قم را 96 درصد اعلام و بیان کرد: قم با دارا بودن بیشترین جمعیت شهری در کشور از کمترین سهم مالیات یعنی 70 به 30 برخوردار بوده درحالی‌که درصد اختصاص مالیات به تهران 88 به 12 است.

سقاییان نژاد ادامه داد: سهم قم از مالیات  بر ارزش‌افزوده نیز حدود 2 و نیم درصد است در حالی‌ که دیگر کلان‌شهرها از 10 تا 30 درصد از مالیات بر ارزش‌افزوده برخوردار بوده و باید در این حوزه نیز بازنگری انجام شود.

وی تعلق مالیات صنایع مستقر در قم را حق مردم قم  دانست و تأکید کرد: آلودگی صنایع مستقر در قم سهم شهروندان قمی بوده و شهرداری موظف به ارائه خدمات به آن‌هاست درحالی‌که مالیات خود را به تهران پرداخت می‌کنند و این ناعادلانه است.

شهرداری قم به مسئله لزوم پرداخت مالیات سازمان‌های وابسته به شهرداری نیز اشاره و تصریح کرد: چگونه سازمان‌هایی که ارائه‌دهنده خدمات صرف هستند و در بعضی موارد مانند آتش‌نشانی و اتوبوسرانی زیان‌ده نیز هستند باید مالیات پرداخت کنند.

وی بازنگری بر قوانین موجود و تعامل بین اداره کل امور مالیاتی استان قم شهرداری را لازم خواند و ابراز کرد: شهرداری از عوارض مردم اداره شده و پرداخت مالیات سازمان‌های وابسته به شهرداری کاری عبث بوده و توجیه قانونی ندارد.

رئیس شورای شهر قم از عدم اختصاص عادلانه سهم مالیات به استان قم انتقاد کرد

رییس شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به موضوع مالیات بر ارزش‌افزوده تصریح کرد: توقع مجموعه مدیریت شهری از اداره کل امور مالیاتی استان شفاف‌سازی سهم شهرداری از مالیات ارزش‌افزوده است.

عبدالله جلالی نظام‌مند نبودن سهم استان قم از ارزش‌افزوده را یکی از چالش‌های شورا و شهرداری قم در ارائه خدمات به شهروندان دانست و خاطرنشان کرد: ما نمی‌دانیم در طول سال چه مبالغی به‌صورت مشخص به‌عنوان ارزش‌افزوده به استان قم تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای برنامه‌ریزی در اجرای پروژه‌های عمرانی و ارائه خدمات به شهرودان نیازمند مشخص بوده مالیات بر ارزش‌افزوده بوده و البته با تغییر مدیریت جدید تعاملات خوبی بین این دو دستگاه برقرارشده است.

جلالی با گلایه از اختصاص مالیات به استان قم با درصد 70 به 30 افزود: استان قم با دارا بودن 96 درصد جمعیت شهری درصدی عادلانه‌ای از سهم مالیات برخوردار نبوده و باید اختصاص مالیات به قم مانند تهران 88 به 12 درصد باشد.

وی مهم‌ترین وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نظارت بر تقسیم عادلانه مالیات دانست و تأکید کرد: متأسفانه ما شاهد نظارت نمایندگان مردم قم در مجلس شورای بر تقسیم عادلانه مالیات نیستیم درحالی‌که همه توقع‌ها از مرکز استان است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر حمایت مدیران استانی برای برگرداندن حق شهر قم به مردم افزود: باید مالیات شرکت‌های صنعتی که از خدمات قم برای تولید استفاده کرده و آلودگی آن‌ها سهم مردم قم است اما مالیات خود را به تهران پرداخت می‌کنند نیز به قم اختصاص یابد.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com