کد خبر ۱۰۳۸۵۱ ۴۰ بازدید انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۸

جریان عظیم سرمایه‌گذاری در حوزه موقوفات قم آغاز شده است

به مناسبت دهه وقف، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف قم همراه با معاون پشتیبانی، رئیس اداره تحقیق و حراست و رییس اوقاف نواحی یک و دو با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و عضو شورای نگهبان دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از روابط عمومی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قم، به مناسبت دهه وقف، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف قم همراه با معاون پشتیبانی، رئیس اداره تحقیق و حراست و رییس اوقاف نواحی یک و دو با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و عضو شورای نگهبان دیدار کردند.

اسکندری در این دیدار با اشاره به لزوم سوق دادن نیت واقفان به سمت نیازهای روز جامعه در راستای تحقق مطالبات رهبری مبنی بر تولید علم و دانش و پیشاهنگی ایران در این مسیر اظهار کرد: در این زمینه همه نهادها و مردم مسئول هستند.

وی در ادامه به وجود نگاه نازل به وقف در سطح جامعه گفت: هنوز برخی افراد و حتی مدیران هستند که ارج و قرب لازم را نسبت به وقف قائل نیستند، فکر می‌کنند سرمایه‌ای است که فقط باید مصرف شود در حالیکه موقوفات مشمول قوانین فقهی و حقوقی هستند و دست اندرکاران حوزه وقف نسبت به واقفان و نیت‌های آنها مسئولیت دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم خواستار کمک بزرگان جامعه برای ارتقاء فکری و فرهنگی نسبت به مسئله وقف شد و خاطرنشان کرد: باید این درک در جامعه به وجود بیاید که وقف سرمایه‌ای جاودان برای همه است و نباید از حقوق آن به راحتی گذشت.

وی با بیان اینکه مشاهده می‌شود دو مغازه ملکی و موقوفه در کنار هم و در یک منطقه، تفاوت قیمت اجاره چشمگیری دارند عنوان کرد: باید جایگاه منطقی را برای وقف تعریف و فراهم کنیم.

اسکندری ثبت وقف‌های جدید را مورد تاکید قرار داد و افزود: در این زمینه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی وجود دارد البته سرمایه‌گذاری روی موقوفات موجود هم راه دیگری برای کسب عواید بیشتر به جای صرفا اجازه دادن معمولی آنهاست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم ادامه داد: این حرکت در سازمان اوقاف شروع شده و افزایش عواید موقوفات از طریق سرمایه‌گذاری روی آنها در دستور کار قرار دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل مراکز افق در بقاع شاخص هر استان اشاره کرد و گفت: این مراکز مسئول کارهای فرهنگی، اجتماعی و قرآنی هستند.

اسکندری تصریح کرد: اولویت کاری اداره کل اوقاف قم در حوزه بقاع متبرکه این است که فعالیت‌های عمرانی و بهسازی ابنیه حرم‌های مطهر به گونه‌ای باشد که مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود به این اماکن مقدسه مراجعه کنند.

 

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/