کد خبر ۱۰۴۸۴۸ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۸

فضای کتابخانه‌ای در استان قم 25درصد افزایش می‌یابد

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم بابیان اینکه "کتابخانه‌های عمومی استان بیش از 30 هزار عضو فعال دارند" گفت: با افتتاح کتابخانه عمومی شهدای نوبهار فضاهای کتابخانه‌ای در استان قم 25 درصد افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری تسنیم، سجاد عمرانی در آیین گرامیداشت هفته کتاب،کتاب‌خوانی و کتابدار استان که در سالن غدیر این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: کتابداران طلایه داران و پیش‌قراولان مقابله با جنگ نرم دشمن در عرصه فرهنگی هستند که در دوران کرونا نیز با فعالیت‌های مجازی توانستند شبکه‌ای عظیم از گروه‌های اجتماعی با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی به وجود آورند و اجازه خاموش شدن چراغ کتابخانه‌ها را ندادند.

وی  همچنین با اشاره به طرح پیک کتاب کتابخانه‌های عمومی استان قم گفت: به‌رغم ریزش اولیه اعضای کتابخانه‌ها در دوران شروع ویروس کرونا، کتابخانه‌ها با احیای فعالیت‌های کتابخانه در فضای مجازی و همچنین با رساندن کتاب به منازل مردم به‌وسیله پیک کتاب، جان تازه‌ای گرفتند و امروز کتابخانه‌های عمومی استان قم بیش از 30 هزار عضو فعال دارند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در مورد فعالیت کتابخانه‌ها در این دوران بیان کرد: انجام فعالیت‌هایی چون پویش «هر خانه یک کتابخانه»، پویش «احتراق ماسک» فعالیت‌های جمع خوانی، قصه‌گویی، فعالیت‌های مختص بخش کودک و... تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های کتابخانه‌ها در سال گذشته بوده است و بر اساس آمار کتابخانه‌های عمومی استان قم در یک سال گذشته 2460 برنامه فرهنگی را با حضور اعضای کتابخانه برگزار کرده‌اند.

عمرانی همچنین با اشاره به جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویداد کتاب‌خوانی کشور، فعالیت کتابداران و حضور آنان در آستان مقدس حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران را در ترویج این جشنواره بسیار مؤثر ارزیابی کرد.

وی  افزایش 25% فضاهای کتابخانه‌ای در استان قم با افتتاح کتابخانه عمومی شهدای نوبهار و افتتاح قریب‌الوقوع کتابخانه مرکزی قم را اتفاقی مهم در عرصه فرهنگ استان قم دانست و ابراز امیدواری کرد که باهمت و عنایت خاص مسئولین استان، مشکل فقدان کتابخانه عمومی در منطقه پردیسان نیز حل شود.

 سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم افزود: در گام نخست، امیدواریم به‌زودی بتوانیم اخبار خوبی را در جهت فراهم شدن کتابخانه سیار برای خدمت‌رسانی  به مردم پردیسان منتشر کنیم.

عمرانی از تلاش‌ها و مجاهدت‌های کتابداران کتابخانه‌های عمومی قم و همچنین دستگاه‌های اجرایی استان که باهم افزایی و همکاری خود، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم را دررسیدن به اهداف خودیاری کرده‌اند تشکر و قدردانی کرد.

وی خاطرنشان کرد: تشکر ویژه‌ای دارم از مراجع تقلید که رهنمودهای آنان چراغ روشن راه ماست، به‌خصوص از حضرات آیات آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله سبحانی که با صدور پیامی به مناسبت فرارسیدن 24 آبان، روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار موجب دلگرمی خانواده بزرگ‌نهاد کتابخانه‌های عمومی شدند.

 

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com