کد خبر ۱۱۱۳۳۵ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱
استاد حوزه علمیه قم:

حضور در هیئت باید در رفتار و کردار ما اثرگذار باشد

استاد حوزه علمیه قم گفت:حضور در هیئت در رفتار و کردار ما باید اثرگذار و رفتار قبل ماه محرم ما با رفتار بعد از ماه محرم باید متفاوت باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین هادی الیاسی شامگاه پنشجنبه در مراسم عزاداری هئیت خادم الرضا (ع) در ورزشگاه شهید حیدریان قم، به بیان اهمیت هم نشینی با دستگاه امام حسین (ع) پرداخت و گفت: هرکسی که به سمت امام حسین (ع) حرکت کرد عاقبت بخیر شد؛ حسین بن علی (ع) بنا به قول پیامبر اکرم (ص) نور آسمان‌ها و زمین است.

وی افزود: پیامبر (ص) می‌فرمایند"حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است". داستان‌های مرتبط با انبیا در قرآن کریم جهت آموزندگی هستند و کشتی نوح که کشتی نجات مردم مؤمن بود، یک واقعیت تاریخی می‌باشد.

سخنران هیئت مذهبی خادم الرضا (ع) خاطرنشان کرد: عده‌ای به انکار واقعیت‌های تاریخی مورد تصریح قرآن کریم پرداخته و داستان حضرت نوح را در فضای مجازی غیرواقعی معرفی می‌کنند؛ این در حالی است که این وقایع دارای شواهد تاریخی هستند.

وی روایت تقابل حضرت نوح با فرزندش را که در قرآن کریم آمده است، داستانی برای عبرت آموزی همه انسان‌ها دانست و گفت: آن حضرت از ناحیه پدری فرزندش را نصیحت کرد و به او فرمود "ارکب معنا، لاتکن مع الکافرین"؛ حضرت نوح (ع) از فرزندش خواست با او سوار کشتی شود و با کافرین نباشد، اما فرزندش در پاسخ این رهنمود پیامبر خدا او را مورد تمسخر قرار داد.

همنشین بد یکی از عوامل بازماندن از همراهی امام

حجت الاسلام الیاسی همنشین بد را یکی از عوامل بازماندن از همراهی امام برشمرد و تصریح کرد: باید مراقب باشیم با انسان‌های نااهل هم نشینی نداشته باشیم؛ اگر در جعبه‌ای سیب سالم، یک سیب ناسالم را قرار دهیم خواهیم دید که چگونه همه سیب‌ها را خراب می‌کند.
وی با اشاره به سرگذشت برخی افرادی که به خاطر نشست و برخاست با افراد بد از توفیقات الهی بازماندند، افزود: یاران امام حسین (ع) به دلیل هم نشینی با انسان‌های صالح عاقبت به خیر شدند.

این استاد حوزه علمیه بیان داشت: گاهی هم نشینی مانند همین هم نشینی‌های روزمره است اما گاهی هم نشینی به صورت هم فکری ظاهر می‌شود؛ ممکن است ما در ظاهر با کسی هم نشین نباشیم اما تحت تأثیر افکار یک شخص حتی خارج از کشور خودمان قرار گیریم. اینها، هم نشینی‌های فکری هستند.

وی گفت: ما که در دهه محرم وقت می‌گذاریم و به هیئت می آییم باید هم نشینی با دستگاه امام حسین (ع) در ما اثر کرده و رفتار قبل ماه محرم ما با رفتار بعد از ماه محرم متفاوت باشد.

حجت الاسلام الیاسی اظهار کرد: جوانی به مشهد آمد و شنید مرحوم حاج شیخ عباس قمی هم در مشهد است. آن جوان خواستار دیدار با شیخ شد. شیخ پس از گفتگویی از او پرسید اهل کجایی؟ جوان گفت اهل نجف هستم. شیخ سپس پرسید در نجف هستی به زیارت امیرالمؤمنین (ع) هم می‌روی؟ جوان گفت "بله" هرروز می‌روم. شیخ دستی به محاسنش کشید و گفت عجیب است که تو هرروز به حرم امیرالمؤمنین (ع) می‌روی اما من هرچه نگاه کردم رنگ و روی علی (ع) را در تو ندیدم.

وی با تأکید بر لزوم اثر گرفتن افراد از محافل امام حسین (ع) عنوان داشت: ما که به هیئت می آییم و در این محافل حضور می‌یابیم باید هم نشینی با امام حسین (ع) از رفتار و گفتار ما پیدا باشد.

حضرت علی اصغر (ع) سند مظلومیت امام حسین (ع) است

استاد حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به نحوه به شهادت رسیدن فرزند شش ماهه حضرت سیدالشهدا (ع) گفت: حضرت علی اصغر (ع) سند مظلومیت امام حسین (ع) است و بنا به فرموده امام صادق (ع) هنگامی که سرش از بدن آویزان شده بود، در حالی که روی دست امام حسین (ع) بود آن حضرت خون گلوی او را به دیگر دستش جمع کرده و در آسمان انداخت.

مراسم عزاداری هیأت و کانون خادم الرضا (ع) از شب اول محرم به مدت ده شب از ساعت ۲۱ با مداحی کربلایی حسن عطایی و حاج سیدرضا تحویلدار و با حضور برادران و خواهران در ورزشگاه شهید حیدریان قم برگزار می‌شود.

 

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com