کد خبر ۱۱۳۴۷۵ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۷

گلدسته‌های حرم حضرت معصومه(س) مرمت می‌شود

معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه مرمت گلدسته های صحن امام رضا(ع) در دستور کار قرار گرفته است، گفت: کاشی کاری این گلدسته‌ها در دوره‌های مختلف تعمیراتی را داشته و کاشی‌های موجود مربوط به 40 سال پیش است که در آن زمان به صورت کامل عوض شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از روابط عمومی آستان مقدس حضرت معصومه(س)، هادی محمودنژاد در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که مرمت گلدسته های صحن امام رضا علیه السلام در دستور کار مدیریت فنی مهندسی آستان مقدس قرار گرفته است، اظهار کرد: کاشی کاری این گلدسته‌ها در دوره‌های مختلف تعمیراتی داشته و کاشی‌های موجود مربوط به ۴۰ سال پیش است که در آن زمان به صورت کامل عوض شده است.

وی با بیان اینکه کاشی کاری های حرم مطهر بانوی کرامت به دلیل جهت جغرافیایی شهر قم آسیب بیشتری را به خود می گیرد، افزود: علاوه بر جهت جغرافیایی، به واسطه بارندگی باران و برف روی لبه گلدانی ها و خشکی آب و هوا در قم کاشی‌کاری‌های حرم به صورت دوره‌ای نیاز به پیگیری و مرمت دارد که این کار بر عهده واحد فنی مهندسی این آستان مقدس است.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه (س) ادامه داد: در حال حاضر قسمتی از کاشی های گلدانی گلدسته‌ها ریزش کرده و مرمت آن در دستور کار تعمیرات فنی مهندسی قرار گرفته و از اساتید بزرگ قم در حوزه  کاشی کاری برای این کار استفاده می شود.

وی با بیان اینکه لعاب کاشی های برخی از قسمت های گلدسته ها جدا شده که نیاز به رسیدگی دارد، افزود: به صورت عام هر دو گلدسته صحن امام رضا علیه السلام مورد بررسی کامل قرار می گیرد تا رسیدگی و از خسارت های احتمالی که امنیت زائران را نیز تهدید می کند، پیشگیری شود.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com