کد خبر ۱۱۴۹۶۷ انتشار : ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳
آیت‌الله حسینی بوشهری:

محیط زیست موانع افزایش تولید را مرتفع سازد

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: محیط زیست باید با همراهی خود موانع افزایش تولید و اشتغالزایی را در کشور مرتفع سازد؛ اما در عین حال بر اجرای قوانین و استانداردهای محیط زیستی نظارت جدی داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در دیدار علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام شد، با اشاره به نقش محیط زیست در جامعه و وظیفه همگان در برابر آن، اظهار کرد: تخریب محیط زیست، محیط پیرامونی زندگی انسان را غیر قابل سکونت می‌کند؛ بنابراین همگان، از مردم گرفته تا مسئولین، در قبال محیط زیست به وظایف خود عمل کنند.

وی بعد از اشاره به تعدادی از آسیب‌های محیط زیستی در کشور، عنوان کرد: عدم نظارت، هدایت و راهنمایی صحیح سبب شده است تا برخی زیرساخت‌های طبیعی کشور دچار آسیب‌های جدی شوند. به عنوان نمونه، استفاده بی رویه از سفره‌های آبی سبب شده است تا با پدیده فرو نشست زمین در برخی شهرهای اطراف تهران مواجه شویم.

امام جمعه قم توجه به نسل‌های آینده در استفاده از منابع طبیعی را مورد تأکید قرار داد و افزود: نباید به گونه‌ای از موهبت‌های الهی بهره برد که نسل آینده از آن‌ها محروم شود. جهان هستی بر اساس نظم حکیمانه‌ای در حرکت است و انسان نیز باید با تدبیر از آنچه خداوند در اختیار او قرار داده است، استفاده کند.

وی حفاظت از محیط زیست را تکلیفی الهی عنوان کرد و اظهار داشت: خدای متعال جهان هستی را به خاطر انسان آفرید و همه را مسخر او ساخت. این امر نشانه ارزشی است که خداوند متعال برای انسان قائل شده و در مقابل آن تکالیفی را نیز بر دوش او قرارداده است.

حسینی بوشهری خطاب به رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: محیط زیست باید با همراهی خود موانع افزایش تولید و اشتغالزایی را در کشور مرتفع سازد؛ اما در عین حال بر اجرای قوانین و استانداردهای محیط زیستی از جمله بحث جانمایی صحیح صنایع مختلف با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی هر منطقه، نظارت جدی داشته باشد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر لزوم هم‌افزایی و همراه کردن مردم با اهداف محیط زیست، ابراز کرد: مسائل مختلف محیط زیستی باید به گونه‌ای در جامعه تبیین شود که مردم محیط زیست را از خود بدانند نه در مقابل خود؛ چرا که در این صورت مردم خود از حامیان محیط زیست خواهند بود.

شایان ذکر است در ابتدای جلسه، علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از مشکلات محیط زیستی کشور و برنامه‌های این سازمان جهت مقابله با این آسیب‌ها، ارائه کرد.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com