کد خبر ۱۱۶۱۲۵ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰

حوزه‌های علمیه به سمت تشکیل اتاق رصد و تولید محتوای غنی حرکت کنند

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: مدیران و شورای سیاست‌گذاری باید به سمت تشکیل اتاق رصد حرکت کنند تا نیازهای جامعه را به موقع شناسایی کرده و به تولید محتوای غنی بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در سومین آیین افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های عمرانی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران، ضمن تشکر از اقدامات و تلاش‌های مرکز مدیریت حوزه خواهران و افراد دارای نقش در اجرای پروژه‌ها، اظهار داشت: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعه الزهرا(س) دو مرکز علمی حوزوی تاثیرگذار در جامعه هستند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با یادآوری کلام امام صادق(ع) با موضوع انجام کارها با بصیرت و رویکرد درست افزود: اگر انسان بدون آگهی و بصیرت وارد مسیری شود دچار‌ گمراهی شده و به مقصد نمی‌رسد و به بیراه خواهد رفت برای کارهای فرهنگی و اجتماعی باید به تمام زوایای کار آگاهی لازم را پیدا کنیم و نیاز به شناخت اولیه و برنامه‌ریزی داریم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه تاکید کرد: در هر مسئله‌ای باید از مسیر درست ورود کنیم تا از هدف اصلی خود دور نشویم و این توجه و بصیرت باید در حوزه‌های علمیه با دقت بیشتری انجام شود، زیرا اگر در مسیر اشتباه گام برداریم هر چی سریع‌تر پیش برویم در واقع از هدف خود دورتر می‌شویم.

وی سپس نقش و ساختار حوزه علمیه خواهران را در جامعه مهم و تاثیرگذار خواند و بیان کرد: امروز ما شاهد کارنامه درخشان حوزه‌های علمیه خواهران در سراسر کشور هستیم و این ساختار مدیریتی قوی قابل انکار نیست و هر کس در جایگاه خود نقش مهمی را ایفا می‌کند.

حسینی بوشهری دستاوردهای حوزه علمیه خواهران را به اجمال مرور کرد و گفت: ارتقای دانش و دینداری خواهران طلبه، ترویج و تبلیغ موفق دین توسط طلاب در خانواده‌ها و فعالیت گسترده طلاب در داخل و خارج از کشور کارهایی است که تا امروز انجام شده و باید بگوییم شاهد موفقیت‌های زیادی از طرف خواهران طلاب در این حوزه‌ها هستیم.

وی پژوهش‌های علمی طلاب خواهران را قابل توجه دانست و بیان کرد: امروز ما شاهد پیچیدگی فرهنگی جامعه هستیم که نیازمند انجام کارهایی فراتر از اقداماتی است که تاکنون انجام شده و البته به این معنا نیست که باید کارهای معمول حوزه کم یا تعطیل شود، بلکه در کنار آنها باید برنامه های جدیدی با ساختار جامعه امروز برنامه ریزی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امروز رسانه نقش کلیدی در جریان‌سازی‌های جامعه دارد و به یک غول تبدیل شده است و ما باید توانمندی لازم را برای دنیای امروز بدست آوریم، متاسفانه ما در حال استراحت هستم، اما آنها استراحت نمی‌کنند و مجموعه‌های بزرگی در فضای مجازی تشکیل داده و کارهای بزرگی در جهت دین‌زدایی در حال انجام است.

وی هدف اصلی دشمنان را نابودی انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: دشمنان بن مایه انقلاب را نشانه گرفته و با اسلام مشکل دارند و به تعبیر مقام معظم رهبری تحمل ذات جمهوری اسلامی برای آنها سخت است و دشمن می‌خواهد دین را از صفحه روزگار پاک کند، پس باید تلاش ما در پاسخگویی به شبهات به گونه ای باشد که میدان به دست ما بیفتد.

امام جمعه قم مطرح کرد: ما نیاز به ارتباطات گسترده با جامعه داخل و خارج داریم، امروز تولید محتوا و توزیع جاذبه‌دار محتوا یکی از نیازها اولویت‌دار حوزه بوده تا تاثیر خود را بر نسل جوان داشته باشد، نکته مهم دانستن این موضوع است که آحاد جامعه به تولید محتوا نیاز دارد و حوزه باید به میدان بیاید و تولید محتوا کرده و آماده باشد.

حسینی بوشهری اظهار داشت: مدیران و شورای سیاست‌گذاری باید به سمت تشکیل اتاق رصد حرکت کنند تا نیازهای جامعه را به موقع شناسایی کرده و به تولید محتوای غنی بپردازند، حوزه‌های علمیه باید به این باور برسند که ادامه دهنده راه پیامبران بوده و باید در گام نخست امکانات و کاستی‌ها، بایدها و نبایدها را به درستی شناسایی کنند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در پایان خاطرنشان کرد: رسیدن به راهکار نیازمند تدبیر، صرف زمان و بصیرت داشته و نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده و احساس مسئولیت نداشته باشیم و باید از فرصتی که مدارس علمیه در اختیار ما قرار داده استفاده کنیم و اجازه ندهیم کسانی که صلاحیت ندارند برای جامعه ما تصمیم‌گیری کند.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com