کد خبر ۱۲۰۳۲۴ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۹
معاون سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد:

تالاب‌های قم مانع از گرد و غبار می‌شوند

ذوالجودی با اشاره به معضل جدی گرد و غبار در مرکز کشور، نقش تالاب‌های قم در مهار این بحران را بسیار تأثیرگذار دانست و گفت: با از بین رفتن بخش عمده ای از تالاب‌ها و رودخانه‌های استان به ویژه دریاچه نمك، كانون‌های جمعیتی در مركز كشور مورد تهدید قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست قم، مجتبی ذوالجودی در حاشیه بازدید از تالاب مره و دریاچه نمک قم اظهار داشت: با از بین رفتن بخش عمده ای از تالاب‌ها و رودخانه‌های استان به ویژه دریاچه نمک که در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد، کانون‌های جمعیتی در مرکز کشور مورد تهدید قرار می‌گیرند.

وی گفت: تامین حقابه‌های زیست محیطی استان قم یکی از مهمترین اولویت‌هایی است که باید در سطح ملی و از وزارت نیرو پیگیری شود.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تالاب‌های استان قم با توجه به شرایط ویژه اکولوژیکی و قرار گرفتن در کریدور مهاجرت پرندگان، دارای گونه‌های غنی گیاهی و جانوری و ظرفیت های عظیم زیست محیطی هستند که باید هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

استان قم دارای ۶ تالاب فصلی و دائمی شامل «حوض سلطان»، «مره»، «بهشت معصومه»، «کوه نمک»، «غدیر» و «دریاچه نمک» است که در مجموع با وسعت حدود ۱۰۰ هزار هکتار، حدود ۱۰ درصد از وسعت جغرافیایی استان را تشکیل داده و بر همین اساس یکی از تالابی‌ترین استان های کشور و دارای ظرفیت های عظیم زیست محیطی است.

این تالاب ها با توجه به شرایط ویژه اکولوژیکی و زمین شناختی و قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان، دارای گونه های غنی گیاهی و جانوری است.

ذوالجودی در پایان بازدیدش، اجرای هرگونه طرح و پروژه صنعتی و معدنی در دریاچه نمک قم را منوط به صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد و گفت: با توجه به حساسیت و شکنندگی این زیستگاه ارزشمند، ضمن تخصیص اعتبارات لازم باید برنامه جامع برای حفاظت حداکثری از آن تهیه و تدوین شود.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته که دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com