کد خبر ۱۲۰۳۵۵ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۰

ضرورت اجرای عمومی آثار جشنواره استانی تئاتر قم

عضو شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش استان قم، گفت: تئاترهای حاضر در جشنواره تنها به این جشنواره بسنده نکنند و اجرای عمومی نیز داشته باشند و با راهیابی به جشنواره منطقه‌ای، هویت شهر قم را به نمایش بگذارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، محمدرضا آزاد در حاشیه برگزاری بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: جشنواره‌ها همواره محلی برای ایجاد شور و انگیزه و رقابت هستند، در این جشنواره نیز بیشتر شرکت‌کنندگان، نسل تازه نفسی هستند که شجاعانه و پرتلاش در جشنواره حاضر شده‌اند و در تولید و ساخت آثار نمایشی مشارکت کرده‌اند.

وی ادامه داد: امروزه تولید و اجرای نمایش کاری سخت بوده و هزینه‌ها و مشکلات زیادی را به همراه دارد، لذا باید از مسئولان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و عوامل اجرایی این جشنواره که تلاش زیادی برای گردهمایی هنرمندان تئاتر انجام داده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

عضو شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش استان قم، گفت: امیدوارم نمایش‌های حاضر در جشنواره در جذب تماشاگر و جلب رضایت مخاطبان موفق باشند.

این پیشکسوت تئاتر استان اضافه کرد: هم مسئولان هم هنرمندان نباید به برگزاری این جشنواره بسنده کنند، نمایش‌ها باید اجرای عمومی نیز داشته باشند و آثار برگزیده با راهیابی به جشنواره منطقه‌ای فجر، هویت شهر قم را به نمایش بگذارند.

آزاد در خصوص نسل امروز تئاتر و مقایسه آن با نسل طلایی هنرمندان قمی دهه 70 و 80، تصریح کرد: در آن دوران تئاتر کار کردن یک انگیزه مضاعف داشت و سطح توقع و نگاه افراد متفاوت بود، امروز قطعاً مشکلاتی وجود دارد، اما نمی‌توان این نسل را با گذشته مقایسه کرد، به نظر بنده این نسل باید از نظر علمی، اجرایی و یادگیری سواد تئاتر تلاش خود را بیشتر کند تا نسل‌های آینده از نسل فعلی به خوبی یاد کنند.

این پیشکسوت تئاتر استان قم اضافه کرد: نسل جدید باید به مرور پرورش پیدا کند و تقویت شود تا بعد از آن توقع داشته باشیم که اجرای ماندگار از خود به نمایش بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: ما در این جشنواره شاهد حضور دانش‌آموزان دبیرستانی و هنرجویانی هستیم که نشان از تزریق نسل جدید به تئاتر قم دارد و درخت این نسل بارور شده، ثمره داده و نمایشگر هویت شهر قم در کشور شود.

چشم‌انداز تئاتر قم با تربیت هنرجویان مستعد و خلاق روشن است

همچنین شهرام نوشیر، عضو هیئت داوران بخش خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم در جمع خبرنگاران در خصوص ارزیابی خود از برگزاری این جشنواره، بیان کرد: در حال حاضر برای هنرمندان قمی که اکثراً نیز جوان هستند فرصتی فراهم شده که علاوه بر نمایش خیابانی در نمایش‌های میدانی، محیطی، اجرا محور، بین رشته‌ای و آیینی را هم تجربه کنند.

مدیر بخش «نمایش‌های خیابانی» چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تصریح کرد: این اتفاق مثبت دامنه حضور افرادی را که تحصیلات مرتبط دارند، بیشتر می‌کند و این بزرگترین نقطه قوت جشنواره است.

مدیر کانون تخصصی نمایش‌های خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: این ساختار فراهم‌ شده برای جوانان محصول نگاه خلاق بالادستی است که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری می‌کند و به همین دلیل باید از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و انجمن هنرهای نمایشی استان برای برگزاری این جشنواره قدردانی کرد.

نوشیر همچنین به تمجید از نسل جوان تئاتر قم پرداخت و گفت: این جوانان بسیار خوش‌فکر و خلاق هستند که می‌توانند تمام ضرورت‌های ذهنی و دغدغه‌های خود را به شکل‌ها و گونه‌های مختلف ارائه دهند.

وی در خصوص چشم‌انداز تئاتر قم تصریح کرد: وضعیت تئاتر قم بسیار قابل قبول است و حضور جوان‌ها و نوع فعالیت‌های آنان کاملاً رضایت‌بخش است، اما برای شاهد بودن نسل پخته و باتجربه از تئاتر قم در سال‌های آینده نیاز به آسیب‌شناسی داریم، ما‌ باید ببینیم در حال حاضر چه اقدامی برای جوان‌ها انجام دادیم و قصد داریم این جوانان را با تفکر و دیدگاه خودشان به کجا برسانیم، به علاوه باید توجه داشته باشیم چطور می‌توانیم پاسخگوی تمام توانمندی‌های آنان باشیم.

نوشیر با بیان اینکه کانون تخصصی تئاتر خیابانی کشور در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها مسئول تئاتر خیابانی منصوب کرده است، گفت: ما در این کانون 16 دپارتمان تشکیل داده‎ و درخواست کردیم به تئاتر خیابانی به عنوان یک گونه از چند ده گونه تئاتر در فضای باز توجه کنند و امکان اجرا را برای هنرمندان فراهم کنند؛ در استان قم نیز صدیقه مشایخی به عنوان مسئول کانون تئاتر خیابانی در قم و دبیر جشنواره استانی تلاش زیادی در این زمینه انجام داده‌اند.

عضو هیئت داوران بخش خیابانی بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم با اشاره به برگزاری کارگاه «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» در این دوره از جشنواره، گفت: این کارگاه به مدت 5 روز با حضور جوانان و فعالان هنرهای نمایشی قم برگزار شد و محصول آن 14 ایده‌ بود که برای 11 ایده رویکرد اجرایی با حضور خود فراگیران پیشنهاد کردیم.

نوشیر تصریح کرد: از نظر بنده حرکتی که در تئاتر قم ایجاد شده قابل احترام است و می‌تواند پاسخگوی نسل جوان، جست‌وجوگر و بسیار خلاق ما باشد.

وی در پایان به انتصاب مشایخی به عنوان دبیر این جشنواره اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اطمینان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برای انتصاب یک بانوی هنرمند در سمت دبیر جشنواره در کل کشور منحصر به فرد است و باید به این انتخاب تبریک گرفت.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com