کد خبر ۱۲۰۳۷۶ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۱

تکمیل ۲۵۰ کلاس درس در قم تا دهه فجر امسال

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم گفت: تا دهه فجر امسال تلاش می شود ۲۵۰ کلاس درس تحویل دهیم که این آمار در مقایسه با سه سال اخیر رشد ۳ برابری را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری مهر، احمد رضا اجتهادی عنوان داشت: متاسفانه به جهت غفلتی که در دهه های گذشته در استان قم صورت گرفته، قم در زمینه سرانه آموزشی وضعیت مطلوبی ندارد.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان قم بیان داشت: استان قم در حال حاضر در جایگاه بیست و هفتم سرانه آموزشی در سطح کشور قرار دارد و این موقعیت زیبنده شهر مقدس قم نیست.

وی عنوان داشت: هم اکنون ۴.۲ دهم متر مربع سهم هر دانش آموز قمی از فضای اموزشی استان است که میانگین کشوری ۵.۲ دهم متر است و قم نسبت به میانگین کشوری یک متر عقب است.

اجتهادی تاکید کرد: هر چه سرانه پایین باشد تراکم جمعیت در کلاس ها و مدارس بالاتر است و استان قم هم اکنون سومین استان کشور در زمینه تراکم کلاسی است.

وی ابراز داشت: در سال ۹۹ تعداد ۵۵ و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ کلاس درس در استان قم ساخته و تحویل شد و در سال ۱۴۰۱ در این زمینه رشد دو نیم برابری داشتیم و ۱۴۰ کلاس درس احداث شد.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان قم عنوان داشت: علاوه بر مدارسی که در مهرماه سال جاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت تا دهه فجر امسال تلاش می شود ۲۵۰ کلاس درس تحویل دهیم و که این آمار در مقایسه با سه سال اخیر رشد ۳ برابری را نشان می دهد اما با این شرایط به شدت عقب هستیم و تلاش شده تا سرعت عقب رفت کاهش یابد.

برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند ۱۵۰۰ کلاس درس جدید هستیم

اجتهادی بیان با بیان اینکه برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند ۱۵۰۰ کلاس درس جدید هستیم افزود: به جهت مهاجرت پذیری قم و افزایش نرخ جمعیت در استان، سالانه بیش از ۱۰ هزار دنش آموز به جمعیت استان قم اضافه می شود که برای این تعداد دانش اموز نیز ۳۳۰ کلاس درس نیاز داریم.

وی بیان داشت: جهت احداث یک مدرسه ۱۲ کلاسه ۳۰ میلیارد تومان هزینه نیاز داریم که البته برای تجهیز مدرسه نیز باید هزینه جداگانه ای در نظر گرفت.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان قم بیان داشت: حضور خیرین در استان قم در امر مدرسه سازی در کشور بسیار کم سابقه است و امسال بیش از ۷۰ درصد پروژه ها را به همت و مشارکت خیرین شروع کردیم.

اجتهادی با بیان اینکه تعدادی از مدارس قم نیازمند بازسازی هستند افزود: تلاش می شود تا حداقل امکانات مورد نیاز در مدارس وجود داشته باشد و تجهیزات مدارس قدیمی نیازمند به روز رسانی دارند که این در بخش باید آموزش و پرورش اقدام کند.

وی ابراز داشت: مشکل کمبود مدرسه در روستاهای استان قم نداریم و امروز بخاری نفتی در مدارس استان دیگر وجود ندارد و ۹۵ درصد دانش اموزان استان در شهر قم تحصیل می کنند و بیشتر مشکلات در شهر قم است.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com