کد خبر ۱۲۱۴۳۳ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۶

رشد 18 درصدی درآمدهای مالیاتی قم نسبت به سال گذشته

مدیرکل امور مالیاتی استان قم گفت: بر اساس قانون بودجه سال 1402 مکلف بودیم 4 هزار و 250 میلیارد تومان مالیات از مودیان اخذ کنیم، با بررسی آخرین آمارمان تا پایان دی‌ماه 4 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد 18 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حسین نیروبخش ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر اظهار کرد: انقلاب اسلامی در طول این 45 سال ثمرات زیادی برای کشور در حوزه‌های مختلف داشته است که رشد درآمدهای مالیاتی بخشی از این دستاوردهاست.

وی افزود: ایام‌الله دهه فجر فرصت مناسبی است تا مدیران دستگاه‌ها به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی بپردازیم تا مردم از کارآمدی نظام مطلع شده و در برابر هجمه‌های منفی تبلیغات دشمنان در امان باشند.

نیروبخش تصریح کرد: امروز در حوزه مالیات اتفاقات مثبتی در کشور رقم خورده است و درآمدهای کسب شده صرف توسعه زیرساخت شهرها و روستاها می‌شود، اداره کل امور مالیاتی استان قم نیز در این 2 سال در دولت مردمی در کنار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان قم گفت: به مناسبت جشن پیروزی انقلاب اسلامی و طبق دستور سازمان امور مالیاتی کشور مقرر شد افرادی که تا پایان بهمن‌ماه اقدام به پرداخت اصل مالیات می‌کنند، جرائم مالیاتی آن‌ها بخشیده شود، لذا در همین راستا اشخاص حقیقی که در یک دوره تا 500 میلیون تومان جرائم قابل اظهار نظر داشته باشند، بخشیده خواهد شد.

وی افزود: این طرح نه تنها برای اشخاص حقیقی بلکه برای اشخاص حقوقی هم محسوب می‌شود لذا شرکت‌ها و مؤسسات تجاری و غیرتجاری نیز به ازای هر دوره تا 2 میلیارد تومان جرائم قابل اظهار آن‌ها بخشیده خواهد شد.

نیروبخش در ادامه با بیان اینکه بخش عمده مالیات تکلیفی استان در سال جاری وصول شده است، تأکید کرد: بر اساس قانون بودجه سال 1402 مکلف بودیم 4 هزار و 250 میلیارد تومان مالیات از مودیان اخذ کنیم، با بررسی آخرین آمارمان تا پایان دی‌ماه 4 هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد 18 درصدی داشته است.

مدیرکل امور مالیاتی استان قم اشاره کرد: از محل مالیات‌ها و عوارض ارزش‌افزوده در سال جاری 875 میلیارد تومان به استان بازگردانده شده و صرف پروژه‌های مختلف در شهرستان‌ها و روستاهای قم شده است.

وی با اشاره به آمار مودیان اشخاص حقیقی در سال 1402 بیان کرد: در سال جاری 76 هزار و 489 اظهارنامه مالیاتی و فرم تبصره 100 در استان دریافت شد که به 58 هزار و 137 نفر از آن‌ها بدون بررسی و بر اساس اصل اعتماد اظهارنامه آن‌ها تأیید شد، 43 درصد از آن‌ها نیز مالیاتشان صفر بود که مورد تأیید ما قرار گرفت.

نیروبخش با اشاره به مالیات حساب‌های غیرتجاری عنوان کرد: با توجه به تصمیمات گرفته شده در نهادهای بالادستی، حساب‌های غیرتجاری که در ماه بیش از 100 مورد گردش مالی داشته باشند برای بررسی به اداره کل امور مالیاتی معرفی خواهند شد و سپس درخصوص آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم.

مدیرکل امور مالیاتی استان قم در پایان با اشاره به مالیات فعالان فضای مجازی خاطرنشان کرد: کسب‌وکارهای اینترنتی همچون سایر کسب‌وکارها در فضای حقیقی مورد بررسی قرار گرفته و مشمول مالیات می‌شوند اما درخصوص بلاگر‌ها در فضای مجازی فعلا موردی در استان قم نداشتیم اما دولت در قانون بودجه 1403 درخصوص آن تصمیماتی گرفته شده و فعالان فضای مجازی نیز مشمول مالیات می‌شوند.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com