کد خبر ۱۲۴۱۲۲ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۴
بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛

درس عزت و حماسه کربلا نیاز حیاتی جامعه و بشریت است

قم- در بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم آمده است: کربلا و درس‌های قیام خونین حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام نیاز حیاتی جامعه ما و بلکه نیاز بشریت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از خبرگزاری مهر، بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم به شرح زیر است.

در آستانه ماه محرم و آغاز سفرهای تبلیغی فضلای حوزه و برگزاری مجالس مراثی حضرت سیدالشهداء علیه السلام هستیم. ان‌شاءاللَّه مبلغین عزیز، این خدمتگزاران دین و مردم، مورد نظر لطف حضرت بقیه اللَّه‌الاعظم ارواحنافداه قرار گیرند و با ادعیه زاکیه آن بزرگوار بتوانند دل‌ها و جان‌های مؤمنین را مشمول پرتو هدایتگر و روشنگر معارف حسینی کنند.

تبلیغ دین و تحکیم مبانی ایمانی مردم، وظیفه‌ای خطیر و مجاهدت آمیز است که باید عالمانه و با اتقان و استمرار در جامعه ترویج شود و بی‌توجهی به الزامات تبلیغ، فرصت کم نظیر حوزه‌های علمیه در تبیین معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را زائل خواهد کرد. در همین راستا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تأکید بر ضرورت هجرت و ابلاغ اهداف والای دین به بیان نکاتی چند می‌پردازد:

گرچه امروز روش‌های تبلیغی متنوع و متفاوت از گذشته شده است و وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌ها، بخش اعظمی از وظیفه انتقال محتوا را انجام می‌دهند؛ اما اکتفا به آن جایز نبوده و همچنان منبر و تبلیغ چهره به چهره، توانمندی‌های مؤثر خود را در انتقال مفاهیم و معارف دارد.

از این رو شایسته است علاوه بر استفاده از فناوری‌های نوین و فرصت‌های گسترده آن، امر تبلیغ میدانی دین و سفر به اقصی نقاط کشور و برگزاری پر شور مجالس حسینی با جدیت دنبال شود و هیچ شهر و روستایی از حضور مبلغ خالی نماند.

لذا لازم است در این امر نهادهای تبلیغی همه‌ی توانمندی‌های خود را به کار گیرند و علاوه بر تجهیز مبلغ به محتوای فرهنگی – تبلیغی، اسباب معرفی و اعزام مبلغین به مناطق مختلف کشور را به صورت فراگیرتر فراهم کنند.

فضلای ارجمند در انتخاب محتوای تبلیغی، عنصر زمان، مکان و مخاطب را در نظر بگیرند و سعی کنند ابعاد مختلف اسلام را اعم از توجه به نیازمندان، جهاد و مبارزه‌ی با مستکبران و قیام برای قسط و عدل را وارد متن زندگی مردم کنند و دین را تنها به عنوان یک مسئله شخصی و فردی مطرح نکنند؛ بلکه دین برای تنظیم کار فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و زیست اجتماعی مردم تبیین شود و این معارف در سبک زندگی مردم غلبه پیدا کند.

کربلا و درس‌های قیام خونین حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام نیاز حیاتی جامعه ما و بلکه نیاز بشریت است. زیرا سید و سالار شهیدان کشتی نجات و چراغ هدایت است و برای نجات بشریت باید معارف حسینی در تمام سطوح و در بُعد جهانی ترویج شود. ما باید از کربلا و نهضت حسینی درس اخلاص، اخلاق و معنویت، درس اخلاق سیاسی و تحلیل سیاسی بگیریم. در کنار اشک و حزن و غم عاشورایی که پاک کننده قلب‌ها از زنگارهاست، درس عزت، حماسه و ظلم ستیزی بیاموزیم؛ چون این «محرّم و صفر و فداکاری سید الشهدا سلام الله علیه است که اسلام را برای ما زنده نگه داشته است.»

توجه به سیره بزرگان دین در تبلیغ معارف اهل بیت علیهم السلام و عمل به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مدظله العالی و مراجع عظام تقلید دامت برکاتهم در کنار التزام به احکام و آداب عزاداری و ادب حضور در مجالس اهل بیت علیهم السلام ما را در تعظیم شعائر الهی یاری خواهد کرد و بر برکات این مجالس خواهد افزود.

امید است همه ما خالصانه و مؤمنانه در مسیر تقویت دین و تبیین و ترویج آن حرکت کنیم و بار سنگین مبارزه با ظالمان، حمایت از مستضعفان و مبارزه با جهالت‌ها را با انتشار جهانی درس‌ها و عبرت‌های عاشورا به سر منزل مقصود برسانیم. ان‌شاءالله


https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com