کد خبر ۸۸۷۵۶ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۷

بازیگر قمی سینما و تلویزیون درگذشت

سید جلال طباطبایی بازیگر قمی سینما و تلویزیون که سابقه نقش آفرینی در سریال‌های «شب‌های برره»، «خانه به دوش» و «متهم گریخت» را داشت، بر اثر سکته قلبی درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرقم (قم‌نا) به نقل از شهر بیست، سید جلال طباطبایی بازیگر قمی سینما و تلویزیون، بر اثر سکته قلبی درگذشت. 

مخاطبان تلویزیون بازی‌های او را در سریال‌های طنز «شب‌های برره»، «خانه به‌دوش»، «متهم گریخت» و «ترش و شیرین» به یاد دارند.

سید جلال طباطبایی همچنین سابقه همکاری و نقش آفرینی در آثار فیلمسازان قمی از جمله جواد افشار، سید امیر طباطبایی، علی بیطرفان و سید روح الله حسینی را هم داشت، 

او نخستین بار در سینما حضور یافت و سال ۱۳۵۲ در فیلم «مکافات» به کارگردانی کامران قدکچیان بازی کرد. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدی اش مانند سریال شب‌های برره، بیشتر نبود؛ اما تجربه خوبی برای سید جلال طباطبایی محسوب می‌شد و او همکاری با هنرمندانی چون منوچهر وثوق، بهمن مفید، مستانه جزایری و مهدی فخیم‌زاده را تجربه کرد.

سید جلال طباطبایی در سال ۱۳۸۴ دوره‌ پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در آثار مهمی بازی کرد. او در این سال با بازی در ۲ سریال مهم تلویزیون خود را به مردم معرفی نمود. آثار مهم سید جلال طباطبایی در این سال، بازیگری در سریال «شب‌های برره» به کارگردانی مهران مدیری و سریال «متهم گریخت» به کارگردانی رضا عطاران و محمود رضایی بود.

سید جلال طباطبایی سال ۱۳۸۴ در سریال «شب‌های برره» بازی کرد و توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خود را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با مهران مدیری همکاری داشت. سید جلال طباطبایی توانست با بازی در سریال شب‌های برره تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر مهران مدیری، سیامک انصاری، سعید پیردوست و محمد شیری بر تجارب او افزود.

سید جلال طباطبایی علاوه‌ بر سریال شب‌های برره، سال ۱۳۸۳ در سریال خانه به‌دوش نیز بازی کرد. او این‌بار با رضا عطاران یعنی کارگردان سریال خانه به‌دوش و هنرمندانی چون حمید لولایی، مریم امیرجلالی، علی صادقی و رضا عطاران همکاری کرد.

فرشاد ارج یکی از دستیاران کارگردان سینمای ایران در این باره به خبرگزاری تسنیم، گفت: یادم نمی‌رود روزهایی که با امثال این بازیگران رئال و رضا عطاران و گروه «خانه به دوش» و «متهم گریخت» کار می‌کردیم. عطاران همیشه سیدجلال طباطبایی، حلیمه سعیدی و پورمخبر و خیلی‌های دیگر که خود واقعی‌شان را جلوی دوربین می‌بردند، دوست داشت و  همیشه دنبال این بود که کسانی را به عنوان شخصیت فیلمش انتخاب کند که مردم با آنها همذات‌پنداری کنند.

وی افزود: سعید آقاخانی هم این ریسک را می‌کند و اجازه می‌دهد چنین بازیگرانی جلوی دوربین کارهایشان قرار بگیرند. عطاران همیشه از سیدجلال طباطبایی در کارهایش استفاده کرده و اگر نقشی هم نداشته برای او و امثالهم نقش طراحی کرده است. خدایش بیامرزد.

https://t.me/qomna_com

https://www.instagram.com/qomna_com/

شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com