کد خبر ۶۲۴۱۳ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۰

20 کیلومتر از محورهای روستایی قم بهسازی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از یکشنبه شب ایرنا از روابط عمومی راهداری قم، محمدرضا زیدآبادی درگفت وگویی اظهار داشت: در قالب اجرای دو طرح عمرانی ،با اعتبار 21 میلیارد ریال ، بخشی از محورهای روستایی در دهستانهای قمرود و قنوات قم انجام شد.
وی گفت: طرح نخست که به طول 6 کیلومتر بوده و محورهای روستایی دهستان قنوات به محور جنت آباد و سپس ، ایستگاه راه آهن محمدیه متصل می سازد که دراین زمینه هفت میلیارد ریال هزینه شد.
زید آبادی افزود: طرح دوم نیز به طول 14 کیلومتر از محورهای روستایی دهستان قمرود نیز بهسازی و روکش آسفالت گردید.
وی محورهای بهسازی شده دراین طرح را معبرجاده ای شش روستا دانست و عنوان کرد: جهت اجرای طرح بهسازی و روکش اسفالت محورهای یاد شده بالغ بر 14 میلیارد ریال هزینه شده است .
زیدآبادی ،بازه زمانی اجرای این دو پروژه را کمتر ازسه ماه دانست و گفت: عملیات اجرایی پروژه های فوق الذکر ازفروردین ماه سالجاری آغاز و پایان خردادماه به بهره برداری رسید.
وی درخصوص عوامل تسریع در اضمحلال آسفالت رویه راههای روستایی گفت: گاهی
نزدیکی زمین های زراعی با سطح راه موجب نفوذ آب در لایه های آسفالتی و اضمحلال زودرس آنها می شود.
وی درخصوص بهسازی دیگر محورهای روستایی بخش مرکزی نیز اعلام داشت: باتوجه به خستگی و اضمحلال آسفالت دیگر محورهای بخش مرکزی ، ضرورت اجرای طرحهای بهسازی آنها در اولویت برنامه های عمرانی این اداره کل قراردارد که درصورت تامین اعتبار لازم انجام می شود.
وی گفت: درصورتی که اعتبار مورد نیاز تخصیص داده شود، سالانه 150 کیلومتر از محورهای روستایی قم آسفالت می شود تا سطح کیفیت محورها حفظ شود.
بخش مرکزی ، یکی از بخش‌های پنجگانه قم است. دو دهستان قمرود و قنوات و 122 روستا دراین بخش قرار دارد.
بر اساس سرشماری سال 1395، جمعیت بخش مرکزی قم حدود 40 هزار نفر می باشد.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395، قم دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی بیش از 55 هزار و 865 تن است که در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می کنند.
در قم 209 کیلومتر آزادراه، 191 کیلومتر بزرگراه، 178 کیلومتر راه اصلی و 155 کیلومتر راه فرعی وجود دارد و کل راه های شریانی استان 609 کیلومتر می باشد؛ این استان دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهار راه فرعی است که از جمله آن ها می توان به آزادراه قم - تهران، جاده قدیم قم - تهران، بزرگراه قم - ساوه، جاده قدیم قم - کاشان، آزادراه قم - کاشان، آزادراه قم - گرمسار و بزرگراه قم - سلفچگان - اراک اشاره کرد.
7403/ 6133/
انتهای پیام
برچسب ها :قم
شماره پیامک قم نا: 50001717150598رایانامه: info@Qumna.com